MHP’li Feti Yıldız’dan İstanbul’un kurtuluş yıl dönümüyle ilgili önemli mesaj!

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşu vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Google Haberlere Abone ol
MHP’li Feti Yıldız’dan İstanbul’un kurtuluş yıl dönümüyle ilgili önemli mesaj!
05.10.2021 20:23

Yıldız, ‘’ Bugün Milliyetçi Ülkücü harekete düşman olanlar işte o hainlerin Amerikancı torunları. İstanbul’u ebedi Türk şehri yapan dalga dalga dökülmüş Müslüman Türk Kanı’dır.’’ dedi.

MHP’li Feti Yıldız, şunları söyledi;

9 Mart’ta Türk Ocağı binası, 14 Mart’ta İstanbul ve Beyoğlu postahaneleri, 16 Mart 1920 sabahı Şehzadebaşı Karakolu İngilizler tarafından basılarak İstanbul resmen işgal altına alınmıştı.

İşgal ,İstanbul basınında tek paragraflık bir yazıyla yer almış, işgali sırasında yaşananlar ilgili herhangi bilgi verilmemişti. İstanbul gazetelerinde uzun süre işgal aleyhine yayın yapılmadı.

İtilaf donanması İstanbul’a geldiğinde Süleyman Nazif “kara bir gün” yazısıyla işgale tepki göstermiş, İstanbul’un Türk kimliğine vurgu yapan Saim’e, Mediha ve Şahende hanımlar da Süleyman bey ile birlikte tutuklanmıştır.

Her açıdan korkulu bir sürece neden olan mütareke dönemi İstanbul’da yaşayanları zaafa düşürmüştü. İki yıl içinde İstanbul’un Türk şehri olduğu adeta unutuldu.

Falih Rıfkı bu durumu “Beyoğlu sokaklarında adetlerini şaşırarak, tavırlarını kaybederek tanımadıkları bir diyara düşen mahcup seyyahlar gibi yürüyen insanlar vardı. “diye tarif eder.

İstanbul’daki idari yapının müttefik kontrolündeki devamının İstanbul’un Yunanistan’a ilhakıyla sonuçlanmasını bekleyen Yunanistan ve Türkiye Rumları sürekli taşkınlıklar yapmaktaydı. Tıpkı son günlerde mandacıların yaptığı gösteri ve nümayişler gibi.

6 Ekim 1923'te Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi ve işgale son verildi.

İşgal 4 yıl 10 ay 23 gün sürdü. İstanbul’un kurtuluşuna o tarihte üzülenler karalar bağlayanlar vardı.

Bugün Milliyetçi Ülkücü harekete düşman olanlar işte o hainlerin Amerikancı torunları. İstanbul’u ebedi Türk şehri yapan dalga dalga dökülmüş Müslüman Türk Kanı’dır.

Sonsuza kadar öyle kalacaktır.

Kurtuluş günü kutlu olsun.

Av.Feti Yıldız
MHP Genel Başkan Yardımcısı
İstanbul Milletvekili

Yorumlar