Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "Televizyonların sabahlara kadar süren tartışma programlarında, söz dönüp dolaşıp tartışmanın bir yerinde CHP listelerinden seçime giren ve toplam 37 milletvekili kazanan dört siyasi partinin CHP nin oy toplamına hiç bir katkı sağlamadığı dile getirilmekte, bazı katılımcılar CHP’nin siyaseten dolandırıldıklarını istatistiki rakamları ortaya koyarak ispat etmeye çalışmaktalar." dedi.

Açıklama şu şekilde;

Televizyonların sabahlara kadar süren tartışma programlarında, söz dönüp dolaşıp tartışmanın bir yerinde CHP listelerinden seçime giren ve toplam 37 milletvekili kazanan dört siyasi partinin CHP nin oy toplamına hiç bir katkı sağlamadığı dile getirilmekte, bazı katılımcılar CHP’nin siyaseten dolandırıldıklarını istatistiki rakamları ortaya koyarak ispat etmeye çalışmaktalar. Bir hukukçu olarak dolandırıcılık suçunun nitelikli halleri düzenlenirken tartışılan hususun düşünülmediğini söylemeliyim.

Öncelikle dolandırıcılık suçundan sözedebilmek için, bir kimsenin hulus ve saffetinden istifade ile kandıracak mahiyette sanialar veya hileler yaparak hataya düşürülmesi ve yarar sağlanması gerekir.

Öğrencilere cep telefonu ve bilgisayar desteği detayları açıklandı Öğrencilere cep telefonu ve bilgisayar desteği detayları açıklandı

Saniadan maksat, maddi nitelikteki fiil ve hareketlerle mağduru hataya düşürmek için kullanılan aldatıcı vasıtadır.  Hile ise maddi olmayan vasıtalar kullanarak mağdurun hataya düşürülmesidir. 

 Hile ve sanianın "kandıracak nitelikte olması lazımdır. Bu niteliğin tayini izafi kıstaslara tabidir. Bu nedenle tek tek olaylara göre taktir edilmelidir. Burada kastın tayini önemlidir. Yasanın hulus ve saffetten kastettiği şey hüsnüniyettir. Seçim sonrası beyan ve açıklamalarda tarafların birbirini iyi niyetli olmamakla suçladığı görülüyor.

Siyaseten dolandırıldığını ileri süren kişi ve gruplar suçun maddi ve manevi şartlarının mevcut olup olmadığına bakarak konuşurlarsa gerçek bir kamu hizmeti yapmış olurlar diye düşünüyorum.