Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kayseri’ye gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Pınarbaşı ilçesinde esnafı ziyaret ederek, sohbet etti. İlçedeki TOKİ arsasında incelemelerde bulunan Özhaseki, ardından Pınarbaşı Belediyesi Gençlik Merkezi’nde muhtarlar ve kanaat önderleri ile toplantı yaptı. MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir toplantıda, seçimin önemi vurgulandı ve Pınarbaşı'nın ihtiyaçlarının karşılanması için kararlılıkla çalışılacağına dair söz verildi. Özdemir, Pınarbaşı halkının desteğiyle, üç hilalin gururla dalgalanacağını belirtti.

"DEPREM MESELESİ SİYASET ÜSTÜ BİR GÜÇTÜR"

İlçedeki TOKİ arsasında incelemelerde bulunan Özhaseki, ardından Pınarbaşı Belediyesi Gençlik Merkezi’nde muhtarlar ve kanaat önderleri ile toplantı yaptı. Özhaseki, depremin siyaset üstü bir iş olduğunu belirterek, “Üzülerek söylüyorum belediyelere gelirken ideolojik davranan insanlar bu tür işbirliği içerisine girmiyorlar. Gazeteciler bana 'Normalleşme var mı, CHP’den genel başkan yardımcısı geldi?' diyorlar. Biz zaten normaliz. Zaten yerimizde duruyoruz. Ben iki dönemdir bakanlık yapan birisi olarak durmadan dışarıya 'Belediye başkanlarımız ne olur kentsel dönüşüm yapın' diyorum. Kapı sonuna kadar açık. A partisinden B partisine, C’ye, D’ye, E’ye gelin haydi.

A W215456 02

Bırakın gelmeyi, mani olarak binlerce kişinin ölümüne sebep veriyorlar. Bu nasıl bir ideolojik takıntıdır. Deprem meselesi siyaset üstü bir iştir. Şehircilik siyaset üstü bir iştir. Hizmet isteyen bir iştir. Hizmet lazım. Şimdi orada bin 240 yerde şantiyemiz var. 110 bin kişilik işçi ordusu ile çalışıyoruz. 4 bin 333 tane köy evi yapıyoruz. Bu senenin sonuna kadar teslim edeceğimiz konut sayısı 200 bin civarında. Dünyanın en büyük şantiyesi orada” diye konuştu.

"EVLERİMİZİ ÇELİK YAPIYORUZ"

Deprem bölgelerindeki evlerin çelikten yapıldığının altını çizen Bakan Özhaseki, “Evlerimizi çelik yapıyoruz. 4-5 ton kadar çelik gidiyor. Altında 9 şiddetinde dahi deprem olsa, fay hattı geçse o çelik yapıyı yıkması mümkün değil. Aralarına taş yünü kullanıyoruz. İçinde ve dışında betopan kullanıyoruz. Muhkem evler yapıyoruz. Bu evleri kısa süre içerisinde bitiririz. Bazen deprem bölgelerindeki evleri anlatırken hoşuma gittiği için 'Mis gibi evler yapıyoruz' dedim. Koca koca genel başkanların hepsi çıktı, 'Adama bak ya, mis gibi evler yapıyormuş' dediler. Kardeşim, vallahi mis gibi evler yapıyoruz. Daha ne yapalım. 'Hani nerede teslim ettiğiniz evler, akrabalarınıza mı verdiniz?' diyorlar. 76 bin evi dağıttık, bir tane içerisinde tanıdığım yok. Kimin evi yıkılmışsa hak sahibi oluyor, biz de ona veriyoruz ama bizim müzmin muhalefet böyle. Allah işlerini güçlerini rast getirsin. Ne diyelim. Hidayet versin, insanlık versin” ifadelerini kullandı.

A W215456 05

"ÜÇ HİLAL SİZLERİN DESTEĞİYLE DALGALANDI"

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Pınarbaşılı vatandaşlara yapılan çağrıların karşılıksız kalmayacağının altını çizerek, “Sayın Genel Başkanımız dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki grup toplantımızda Pınarbaşı’na ayrı bir yer ve önem ayırarak sizlere seslendi. Merhum Başbuğumuzun memleketi olan Ata toprağı olan Pınarbaşı’nda, sizlerin pazar günü yapılacak olan seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nin boynunu bükük bırakmamanızı ve inşallah burada bir yanda Pınarbaşı Belediyesi’nde Menduh Uzunluoğlu’nu, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde de Memduh Büyükkılıç’ı beraber çalıştıracak güçlü bir nitelikte seçerek burada hizmete devam etme arzumuzu iletmiş oldu. Bu çağrının Allah’ın izniyle sizler tarafından karşılıksız kalmayacağına inanıyorum. Çünkü Milliyetçi Hareketi her zaman Pınarbaşı’nda bağrınıza bastınız, üç hilal burada her zaman sizlerin de desteğiyle, teveccühüyle, dualarıyla dalgalandı. Ve inanıyorum ki özellikle de bu dönem, özellikle de 2 Haziran’dan itibaren üç hilal yine burada dalgalanacaktır ama şanıyla, şerefiyle Pınarbaşılıların iradesiyle yüksek bir güçle dalgalanacaktır” dedi.

Pınarbaşı ilçesinin sorunlarının giderilmesi için çalışmaların azimle sürdürüldüğünü söyleyen Özdemir, “Hizmet noktasında Cumhur İttifakı’nın çok değerli kadroları burada, Rabbimize hamdolsun. Pınarbaşı’nın altyapı ihtiyacı, üst yapı ihtiyacı, toplu konut ihtiyacı, mahallelerimizin içme suyundan tutun kanalizasyonlarına varıncaya kadar hangi ihtiyaçları varsa, bunlar tespit edilmiş ve inşallah giderilmesi noktasında da büyük bir ivme ve azimle çalışmalar sürmektedir. Ben şimdiden sizlere Cumhur İttifakı’yla olan beraberliğiniz, ama özünde de dualarınız ve destekleriniz için teşekkür ediyorum. Allah hepinizi var etsin. Cenabı Allah hepinizden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA