Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Pelin Yılık, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan MHP’li Yılık, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“KADINLARIMIZA MİNNET BORÇLUYUZ”

“Türk kadını, geçmiş yüzyıllardan, içinde bulunduğumuz zaman dilimine kadar; toplumun her kesiminde ve üstlendikleri her görevde övgüye layık bir şekilde sorumluluğunu yerine getirmiştir. Aile ve toplumsal ilişkilerin direği olan kadınlarımıza minnet borçluyuz.

“GELİŞİMDEKİ EN BÜYÜK PAY KADINA AİTTİR”

Modern toplumların gelişmelerindeki en büyük pay “kadın” a aittir. Kadının kültür aktarıcısı, dil öğreticisi, kurumsallaşma ve düzen oluşumundaki rolü yadsınamayacak düzeydedir. Günümüz dünyasında ortaya çıkan hızlı teknolojik ve toplumsal değişimlerin etkisiyle toplumun sağlam temeller üzerinde inşa edilmesi ve aile yapısının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için kadınlar çok büyük bir öneme sahiptir.

“AİLEYİ OLUŞTURAN TEMEL UNSURLARDAN BİRİ KADINDIR”

Aileyi oluşturan temel unsurlardan biri kadındır. Ailenin kendi arasında sürdürdüğü birlikteliğin sağlamlığı, toplumu güçlü bir şekilde ayakta tutacak, dolayısıyla devletin varlığını sağlam temeller üzerine kuracaktır.

“KADIN VAR OLDUKÇA AİLE DE VAR OLACAK”

Kadın, annelik özelliğinden kaynaklanan yüce bir değerdir. Kadın var oldukça aile de var olacak, aile var oldukça devlet de var olacaktır. Kadının önemsendiği bir toplumda bireyler de önemsenmektedir. Kadınlar aile birliğinin teminatı, geleceğimiz olan çocuklarımızın istikbalini emeğiyle ilmek ilmek isteyen karşılıksız sevginin kaynağıdır.

“KADIN, MİLLETİMİZİN İSTİKBALİNİN MİMARIDIR”

Kadın tüm güzelliklerin başlangıç noktası, gerek kamusal hayatta gerekse siyasi hayatta varlığıyla önemli başarılara imza atan gurur kaynağıdır. Kadın gelecek nesillerin yetişmesinde ana aktör, milletimizin istikbalinin de mimarıdır. Kadın eğitimiyle, kariyeriyle, toplumsal ve siyasal alandaki varlığıyla milletlerin göz bebeğidir.

“KADINLARIMIZIN HAKKINI ÖDEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Millet olma bilinci zor günde ya da iyi günde tek yürek olayı, aynı bilinç etrafında çaba göstermeyi gerektirir. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri, Hatay İlimiz Defne ve Samandağ İlçeleri merkezli olarak meydana gelen deprem felaketi yüreklerimizi dağlamış, milli birlik ve beraberlik ruhuyla; devletimiz ve milletimiz bu acıların üstesinden gelmek ve yaraları biran önce sarmak için mücadele etmektedir. Bu mücadelede aile birliğini korumak, çocuklarını bağrına basarak, deprem bölgesinde kimi zaman dağıttığı yemekle, kimi zaman kucakladığı gençlerle; en büyük sorumluluğu yüklenen kadınlarımızın hakkını ödemek mümkün değildir. İçinde bulunduğumuz zor zamanlarda karanlıktan aydınlığa çıkmak için kilit rol üstlenen yine kadınlarımızdır. Dayanışma ve yardımlaşma azmimiz gönüllerimizi kenetlenmektedir. Bu vesileyle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Aziz Milletimizin başı sağ olsun.

Toplumsal anlamda kadınlarımızın hak ettiği yeri edindiği, kadın ve şiddet kelimelerinin bir araya gelmediği süreçlere erişmemiz için bugüne kadar kararlılıkla sürdürdüğümüz çalışmalarımızı aynı azim ve kararlılıkla sürdüreceğimizi tekraren ifade ediyorum.

“KADINLAR KADAR GÜÇLÜYÜZ, İNSANIZ, MEDENİYİZ”

Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin de ifade ettikleri gibi “8 Mart Dünya Kadınlar Günü; ihlali imkânsız bir hakkı muhafaza, aşama aşama büyüyen bir mücadele azmini müdafaa, hepsinden önemlisi insan olmaktan kaynaklanan kazanımların muasır ve muazzez seviyelere taşınma iradesini simgelemektedir. Unutmayınız ki, kadınlar kadar güçlüyüz, kadınlar kadar insanız, kadınlar kadar medeniyiz.”

“8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM”

Kadınlık onurunu, insanlığın onuru olarak görmeden ve kadın haklarının, en tabii insan hakkı olduğu gerçeğini kabullenmeden atılacak adımların amacına ulaşamayacağını bilmek gerekir. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın ve şehit analarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, en derin saygı ve sevgilerimle kendilerini selamlıyorum.

Editör: Ferhat Erdemir