O besinleri tüketmeden önce bir daha düşünün | Sonu kötü olabilir!

Kanser çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında yer alıyor. Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle her geçen kansere yakalan insan sayısında artış görülüyor. Tehlikesiz görüp severek yediğiniz besinler kansere yakalanma riskinizi artırıyor. Uzmanlar hazır gıdalar hakkında uyarılarda bulunuyor.

O besinleri tüketmeden önce bir daha düşünün | Sonu kötü olabilir! - Sayfa 1

Her yıl milyonlarca insan kanser nedeniyle hayatını kaybediyor. Değişen yaşam koşulları kansere yakalanma riskini artırıyor. Aşırı tuzlu ve şekerli yiyeceklerin hem kansere hem de diyabet, kalp hastalıkları, böbrek hastalıklarına yol açtığı biliniyor. Yapılan araştırmalara göre bisküviler, tatlılar, gazlı içecekler ve sosisler erkeklerde bağırsak kanseri riskini artırabilir.

O besinleri tüketmeden önce bir daha düşünün | Sonu kötü olabilir! - Sayfa 2

Araştırmacılar, hazır çorba ve erişte ile tatlı veya tuzlu paketlenmiş atıştırmalıkları da içeren ultra işlenmiş yiyeceklerin daha yüksek hastalık oranlarıyla bağlantılı olduğunu söyledi.

O besinleri tüketmeden önce bir daha düşünün | Sonu kötü olabilir! - Sayfa 3

ABD'li akademisyenler, 46.000'den fazla erkek ve yaklaşık 160.000 kadının katıldığı üç uzun vadeli sağlık çalışmasından alınan verileri inceledi. Araştırmada yer alan katılımcılar 24 ila 28 yıl boyunca izlendi ve bu süre zarfında 3,216 bağırsak kanseri vakası tespit edildi. 

O besinleri tüketmeden önce bir daha düşünün | Sonu kötü olabilir! - Sayfa 4

Boston'daki Tufts Üniversitesi'nden araştırmacılar, dört yılda bir katılımcılar tarafından doldurulan gıda anketleri aracılığıyla diyeti değerlendirdi.