Orgeneral Musa Avsever kimdir, aslen nerelidir? Orgeneral Musa Avsever kaç yaşındadır görevi ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura kararlarını onayladı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar emekliye sevk edilirken, Kara Kuvvetleri Komutanlığına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever getirildi. Peki, Musa Avsever kimdir, kaç yaşındadır? Orgeneral Musa Avsever aslen nerelidir? Musa Avsever 7 Kasım 1957 yılında Konya'da dünyaya gelmiştir.

Google Haberlere Abone ol
Orgeneral Musa Avsever kimdir, aslen nerelidir? Orgeneral Musa Avsever kaç yaşındadır görevi ne?
04.08.2021 19:54

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura kararlarını onayladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Yüksek Askeri Şura Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Yüksek Askeri Şura kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Musa Avsever atandı. Atama kararının ardından Musa Avsever kimdir, kaç yaşındadır? Orgeneral Musa Avsever aslen nerelidir? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. İşte hakkında detaylar... 

ORGENERAL MUSA AVSEVER KİMDİR?

Musa Avsever 7 Kasım 1957 yılında Konya'da dünyaya gelmiştir. Musa Avsever Konya'nın Halkapınar ilçesinde doğmuştur.

Musa Avsever kimdir

Musa Avsever 1. Ordu Komutanı olarak TSK'da hizmet vermektedir. 2003'te tuğgeneral, 2007'de tümgeneral, 2012'de korgeneral rütbesine terfi etti. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 28 Temmuz 2016 tarihinde yapılan Yüksek Askerî Şûra toplantısında orgeneralliğe terfi etti ve 1. Ordu Komutanlığına getirildi. Musa Avsever, son olarak 4 Ağustos 2021 tarihli YAŞ kararı ile Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. 

ATAMA KARARLARI İBRAHİM KALIN TARAFINDAN DUYURULDU

İbrahim Kalın, 44 general ve amiralin görev sürelerinin bir yıl, 320 albayın görev sürelerinin ise iki yıl süre ile uzatıldığını aktararak, bir generalin yaş haddi nedeniyle 1 Eylül tarihinden, 29 general ve amiralin ise kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos'tan geçerli olarak emekliye sevk edildiğini bildirdi. İbrahim Kalın, şunları kaydetti:

"Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar yaş haddi nedeniyle emekliye sevk edildiğinden 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştır. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın görev sürelerinin bir yıl uzatılmasına karar verilmiştir. Halen 240 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla 266 olacaktır. 30 Ağustos tarihinden geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Ali Sivri Orgeneralliğe, Tümgeneral Levent Ergün ve Metin Tokel Korgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tümamiral Kadir Yıldız Koramiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tümgeneral Rafet Dalkıran Korgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir."

Yorumlar