Türkiye, cumhurbaşkanını ve 28. Dönem milletvekillerini belirlemek için sandık başına gitti. Ülke genelinde seçim için 973 ilçe ve 1094 ilçe seçim kurulunda 191 bin 884 sandık kurulurken yurt içinde 60 milyondan fazla seçmen oy kullanacak. Bu seçimlerde 4 milyon 904 bin 672 seçmen ilk kez oy kullanacak.

2023 SEÇİMLERİ OY KULLANMA SAATLERİ

5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerinin belirleneceği seçimler için seçmenler saat 08.00 itibarıyla oylarını kullanmaya başladı.

OY VERME İŞLEMİ SAAT KAÇTA BİTECEK?

Sabah saatlerinde başlayan oy verme işlemi akşam saat 17.00’de sona erecek. Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan ve fotoğraflı resmi nitelikteki belgeler ile seçmenler oylarını kullanabilecek.

SAAT 17.00’DEN SONRA OY KULLANILABİLİR Mİ?

Seçmenlerin oylarını kullanması için belirlenen süre akşam 17.00’de bitecek. Ancak saat 17.00’ye geldiği hâlde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

SEÇMEN KAĞIDI ZORUNLU MU?

Seçmen bilgi kâğıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Cep telefonu ile oy verme yerine girilemeyecek. Sandıkta görevli olan partililer, müşahitler ve adayların rozet veya amblem gibi partisini belirtir bir işaret taşımasına izin verilmeyecek. Oy verme işlemi sırasında gebeler, yaşlılar, engelliler ve hastalar öncelikli olacak.

Editör: Ferhat Erdemir