Putin koronavirüs salgınının biteceği tarihi açıkladı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan bir salgına dönüşen koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 22 bini aştı. Virüs nedeniyle Rusya, kapılarını tüm dünyaya kapatırken; Devlet Başkanı Vladimir Putin, salgının ne zaman biteceği konusunda tarih verdi.

Putin koronavirüs salgınının biteceği tarihi açıkladı
27.03.2020 00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüs karşı verilen mücadeleyi kazanmak için vade verdi. Putin, başkanlık ettiği bakanlar kurulu toplantısında pandeminin üç aydan önce biteceği tahminini dile getirdi.

Putin, "Uzman arkadaşlar 2-3 ay içinde koronavirüsün üstesinden gelebileceğimizi düşünüyor. Bu fena bir tahmin değil. Bu vadededen de önce Rusya'nın bu durumdan kurtulmasını umut ediyorum" dedi.

Bu arada Başbakan Mihail Mişustin, karantina önlemlerine karşı "açıkça ciddiyetsizlik gösterenlerin" cezalandırılacağını söyledi. Bu kişilerin hem kendi hem de başkalarının sağlığını tehlikeye attığını söyleyen Mişustin, idari cezaların arttırılması için çalışma yapıldığını söyledi.

Rusya'da salgınla baş edebilmek için bir hafta resmi tatil ilan edilirken, özellikle Moskova'dan Soçi'ye "kayak tatili için" gitmeye başlayanların artması üzerine uyarı geldi. Soçi Belediye Başkanı Aleksey Kopaygorodski, "Lütfen hem bizim hem kendinizi sağlığı için hiç değilse bir hafta Soçi'den uzak durun, zaman tatili zamanı değil" dedi.

Rusya'da koronavirüs vakalarının artması üzerine ülke çapında "en yüksek hazırlık haline" geçildiği ilan edildi. Federasyonu oluşturan 85 bölgeden 80'inde "en üst düzeyde önlemlerin alınması" talimatı verildi. Koronivirüs tehdidi bulunmayan Orlov ve Tverskoy oblastları ile İnguşetya, Karaçay-Çerkez ve Çeçenistan'da ise şimdilik bu önleme gerek görülmedi.

Moskova dahil bu kapsama alınan tüm şehir ve bölgelerde tüm toplu gösteri ve etkinlikler yasaklandı. Tüm okullar "uzaktan eğitim" düzenine geçirildi. İşverenlere, hasta olduğundan kuşkulanılan çalışanlarını yetkili makamlara bildirme mecburiyeti getirildi.

Öte yandan Rusya hükümeti bugün ilk kez, koronavirüs vakalarının ülke genelinde dağılımını gösteren bir harita yayınladı. стопкоронавирус.рф sitesindeki resmi haritaya göre, 840 vakanın kaydedildiği Rusya'da en fazla hasta sayısı 546 kişi ile Moskova merkezde.

Daha sonra Moskova oblast (41), St. Petersburg (26), Sverdlovsk bölgesi (20), Yakutiya (14), Samara bölgesi (12), Perm krayı ve Tataristan (10) sıralanıyor. Ülke genelinde 38 kişinin iyileştiği, 2 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Yorumlar