Batı ülkeleri tarafından petrol ambargoları nedeniyle rublenin değer kaybını sürdürdüğü Rusya’da, haber ajansı TASS’a konuşan uzmanlar, ABD dolar kuru tahminlerini paylaştı.

Ajansın görüştüğü uzmanlara göre, Rus para biriminin bu yılın ikinci çeyreğinde biraz güçleneceği beklenirken, aynı zamanda doların büyük ihtimalle yıl sonuna kadar 80 rubleyi aşan bir aralığa hareket edeceği, ancak çeşitli koşullar nedeniyle artık Mart 2022 değerlerine ulaşamayacağı kaydedildi.

Ruble neden zayıflıyor?

Ruble, üst üste üçüncü çeyrekte dolar ve euro karşısında değer kaybederken, 31 Mart’ta dolar kurunun 77,95 rubleye, Euro’nun ise 84,79 rubleye ulaştığını hatırlatan uzmanlar, bunun nedenini döviz talebindeki artışa bağlıyor.

İthalatın geçen yılki düşüşten sonra tamamen toparlandığına dikkat çekilirken, öte yandan ihracatçıların gelirdeki düşüş nedeniyle Moskova Borsası’nda (MOEX) daha az döviz sattıklarını vurgulayan Otkritie Bank analisti Oleg Syrovatkin, bu durumun döviz arzında düşüşe yol açtığını söyledi.

Uzman, bununla birlikte petrol fiyatlarında ve Rus petrolündeki önemli indirimlerin ihracat gelirlerinde düşüşe yol açtığını da ekledi.
 

Yatırım şirketi Alfa Capital analisti Alexander Dzhioev, Rusya’nın hala ulusal para birimi için temel bir destek olan pozitif ticaret dengesini yaklaşık 2021 düzeyinde koruduğuna dikkat çekerken, “Ayrıca Federal Gümrük Servisi tarafından sağlanan ihracatın yapısına bakarsanız, Rus enerji kaynaklarının ihracatının değeri açısından pratikte değişmeyen değerlerini görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca petrol endüstrisine yönelik yeni vergilendirme planının yanı sıra petrol fiyatlarındaki düşüşün Batı yaptırımları ve petrol ambargosu ile desteklendiğine değinen Dzhioev, bu nedenle borsadaki döviz arzının en azından yılın ikinci yarısına kadar azalmış durumda kalacağının altını çizdi.

Finam analisti Aleksandr Potavin ise Rus ekonomisinin ve emtia ihracatçılarının dış yaptırımlara uyum sürecinin birkaç ay daha süreceğine inanırken, bu süreçten sonra ülkeye döviz akışı ile ilgili durumun düzelebileceğini, ruble döviz kurunun baharda istikrara kavuşacağını aktardı.

Uzman, rubledeki düşüşün hükümet tarafından da desteklendiğini söylerken, “Öte yandan dolar ve avrodaki artış, ithalatçılar için avantajsız görülebilir, çünkü döviz kurlarındaki önemli artış ithal malları getirmenin karlılığını azaltır” diye açıkladı.

BKS Yatırım Dünyası yakın gelecekte rublenin ılımlı bir güçlenmeye geçmesini öngörürken, bir yıl içinde doların 72 ruble, avronun ise 80 ruble seviyesinde olacağını tahmin ediyor.

Freedom Finance Global analistleri ise dolar kurunun en az yaz başına kadar 75-80 ruble aralığında olacağını tahmin ederken, diğer yatırım hizmeti Finam uzmanlarının tahminleri ise ikinci çeyrek için 73-80 ruble bölgesinde.

Yıl sonu dolar kuru tahminler

Alfa Capital, yıl sonu için dolar kuru tahmininin 65 ila 75 ruble aralığında olduğunu açıklarken, aynı zamanda bazı uzmanlar gelecekte rublenin daha önemli bir şekilde zayıflamasını bekliyor. Böylece, Tsifra Broker analistleri, jeopolitik duruma bağlı olarak dolar kurunun yıl sonunda 72-84 ruble civarında olacağı tahmininde bulunuyor.

VEB.RF, yıl sonu dolar kuru tahminini açıkladı

Rusya’da ekonomik kalkınma projelerinin finanse edilmesi için kurulan devlet yatırım bankası VEB.RF’in baş ekonomisti Andrey Klepach, 2023’ün sonuna kadar bekledikleri dolar kuru tahminini açıkladı.

Doları olan o tarihi beklesin: Uçuşa geçecek!

Altay Bölgesi’ndeki Kış Tahıl Konferansı’nda konuşan Klepach, mevcut seviyede 74 ila 75 ruble bandında seyreden dolar kurunun yıl sonuna kadar devam edeceğini söylerken, gelecekte ise daha da güçleneceğini ifade etti.

gazetemru'un aktardığı haberde: Geçtiğimiz yılın şubat ayı ve mart başında yaşanan paniğin ardından rublenin güçlenerek istikrara kavuştuğunu hatırlatan uzman, “Bu yıl sonu dolar kurundan bahsedecek olursak, enerjideki yeni yaptırımlar sonucunda yıl sonuna kadar şu anda olduğu gibi yaklaşık 74-75 ruble bandında olacak. Ardından doğrudan sermaye çıkışları düşmeye devam edeceğine, petrol ve gaz fiyatlarının yükseleceğine inanıyoruz” dedi.

Klepach, tahminlerine göre ticaret dengesindeki düşüşle birlikte döviz arzının azaldığını vurgularken, buna rublenin tepki verdiğini sözlerine ekledi.