Safer ayı ne zaman başlıyor? Safer ayı uğursuz mu? Diyanet açıkladı

Muharrem ayının sonlarına gelinmesi sebebiyle pek çok kişi hicri ayların ikincisi olan Safer ayının ne zaman başladığını araştırıyor. Bu ay ile ilgili halk arasında pek çok söylenti dolaşırken, Safer ayı uğursuz mu sorusuna Diyanet açıklama getirdi…

Google Haberlere Abone ol
Safer ayı ne zaman başlıyor? Safer ayı uğursuz mu? Diyanet açıkladı
14.09.2020 11:12

Halk arasında Safer ayında insanların başına musibetler geleceği ve felaketlerin yaşanacağına dair söylentiler yıllar boyu devam ederken, Diyanet İşleri Başkanlığı konuya dair açıklamalarını resmi internet sitesinden duyurdu. Peki, Safer ayı ne zaman başlıyor?  İşte tüm merak edilenler ve Diyanet’in yaptığı açıklama…

SAFER AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Hicri aylardan biri olan safer ayı 18 Eylül'de idrak edilmeye başlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2020 dini günler takviminde yer alan bilgilere göre safer ayının bitişi ise 18 Ekim 2020 tarihine denk gelecek.

SAFER AYINDA NELER YAPILMALI?

Safer ayına has özel bir dua veya ibadet şekli yoktur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının ikincisi olan Safer ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.

Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurdu: "Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır." (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)

DİYANET’İN SAFER AYI AÇIKLAMASI

Safer, kamerî/hicrî takvimin Muharrem ayından sonra gelen ikinci ayıdır. Safer ayının uğursuz olduğu ve bu ayda bela ve musibetlerin çokça meydana geldiği şeklinde bir anlayış Cahiliye dönemine ait olup (Ebû Dâvûd, Tıb, 24), dinimizde yeri yoktur. Dolayısıyla böyle bir anlayış hurafedir. Bu ayın diğer aylardan hiçbir farkı yoktur. Hz. Peygamber (s.a.s.) böyle bir anlayışı reddetmiş ve “Safer ayında uğursuzluk yoktur” buyurmuştur (Buhari, Tıb, 19).
Safer ayına has özel bir dua veya ibadet şekli de yoktur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır.

Yorumlar