Şehir şehir gezerek topladı! Şimdi dizilere kiralayıp para kazanıyor

Bursa'da bir antikacı il il gezip topladığı her birinin geçmişi yüz yılı aşan takunyaları tarihi dizilere kiralıyor. Yaklaşık 150 yıllık takunyalar, görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Şehir şehir gezerek topladı! Şimdi dizilere kiralayıp para kazanıyor - Sayfa 1

Türkiye'nin tüm illerini gezip saklı kalmış tarihi değerlerini bulup çıkartan antikacı Aziz Alçiçek, kendisine onlarca koleksiyon edindi. Bu koleksiyonlardan biri olan tarihi takunyaları ise il il gezip toplayarak temin etti. Birbirinden güzel işlemeli takunyaları son dönemde yayınlanan tarihi dizilere kiralıyor.


1 7
Şehir şehir gezerek topladı! Şimdi dizilere kiralayıp para kazanıyor - Sayfa 2

Yaklaşık 150 yıllık takunyalar işçiliği ve kullanılan malzemesiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. El işçiliğiyle oyularak süslenmiş tarihi takunyalar diziler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.


2 7
Şehir şehir gezerek topladı! Şimdi dizilere kiralayıp para kazanıyor - Sayfa 3

Antikacı Aziz Alçiçek, "Topladığım bu takunyaların 1840'dan 1910 yılına kadar tarihleri var. Her birinde değik şehirlerin motifleri var. Bunların çoğu restore edilmiş. Ben bunları genellikle büyük dizilere kiraya veriyorum. Bu takunyaların tarihi 150 yılı aşıyor. Bu ürünleri zamanında insanlar kullanmış. Elimde 20 takım koleksiyon var. Şimşir ağacından, gümüşten, kaplumbağa kabuğundan yapılan takunyalar var, işlemeleri gümüş ve sedeften yapılmıştır" dedi.


3 7
Şehir şehir gezerek topladı! Şimdi dizilere kiralayıp para kazanıyor - Sayfa 4

Takunya koleksiyonundan görüntüler;


4 7