Sıfır ve ikinci el araçları etkileyecek! Tarih verildi

Koronavirüs salgınının etkisiyle 2020'de yaşanan ve etkilerini 2021'de de hissettiren küresel çip krizi, otomotiv ve teknoloji dünyasını olumsuz yönde etkiliyor. Kriz pek çok şirketi milyarlarca dolar zarara uğratırken, akıllı telefonlardan bilgisayarlara etkilenmeyen ürün de yok gibi! Uzmanlar, farklı pazarlardan gelen yüksek talebe karşı hazırlıksız yakalanıldığına dikkat çekiyor.

Sıfır ve ikinci el araçları etkileyecek! Tarih verildi - Sayfa 1

Pandemi nedeniyle büyüyen çip krizi, başta otomotiv ve teknoloji sektörü olmak üzere birçok alanda etkisini hissettirmeye devam ediyor. Yaşanan kriz öyle küresel bir problem haline dönüştü ki, dünya devi şirketler de peş peşe açıklamalar yaparak konuya dikkat çekmeye başladı.

Sıfır ve ikinci el araçları etkileyecek! Tarih verildi - Sayfa 2

Milliyet'ten Selçuk Bulut'un haberine göre: Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, yaşanan krizin televizyon ve pek çok cihazın üretimini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi. Bir diğer teknoloji devi LG'den ise durumun iç açıcı görünmediği yorumu geldi. Cenevre merkezli Fransız-İtalyan çip üreticisi STMicroelectronics ise Apple ve Volkswagen gibi devlerin üretim beklentilerini çip krizi nedeniyle düşürmesine neden olan krizin, 2023’ün ilk yarısına kadar devam edeceğini öngörüyor. 2018’den bu yana CEO koltuğunda oturan Jean-Marc Chery, “2022’de durum kademeli olarak iyileşecek ancak 2023’ün ilk yarısından önce normal bir duruma dönmüş olmayacağız” diyor.

Sıfır ve ikinci el araçları etkileyecek! Tarih verildi - Sayfa 3

'2023 YILINA KADAR DEVAM EDEBİLİR'

Yaşanan krizin etkilerini ve kısa vadede bizi nelerin beklediğini değerlendiren Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Turgay Mersin, pandemiye bağlı tedarik sorunlarının krizdeki etkisine dikkat çekti. Turgay Mersin, özellikle otomobil piyasasının bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyledi. Mersin, "2021 yılı başından itibaren elektronik aksamaların beyni rolündeki çiplerin üretimindeki sıkıntılar, benzer endişeleri bu yılın gündemine de taşıdı. Ancak üreticilerin geçmiş yıllardaki tecrübeleri nedeniyle çip krizi beklendiği kadar büyük bir etki yaratmadan, sadece bazı markaların bazı modellerinde geçici bulunurluk problemleri yaratarak atlatılıyor gibi görünüyor" dedi.

Sıfır ve ikinci el araçları etkileyecek! Tarih verildi - Sayfa 4

Yaşanan krizin 2023 yılına kadar devam edebileceğini dikkat çeken Mersin, "Son gelen haberler bu bulunurluk sorununun 2023 yılına kadar devam edebileceğine işaret ediyor. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında bu yaşadıklarımızı kriz olarak adlandırmamamız gerektiğini, geçici sorun olarak tanımlamamızın daha doğru olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.