Sırt ağrısı şikayeti ile gitti: Kalbi ve beyni durduruldu!

İstanbul'da sırt ve göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan yaşlı kadının aort damarının yırtıldığı ortaya çıktı. Yaşlı kadının damarlarındaki yırtığın boyutunu anlayabilmek için vücudundaki tüm kanı alınırken, işlem esnasında kalbi ve akciğerinin de çalışması durduruldu. Semahat Gezer, 22 dakikalık yaşam mücadelesi verirken, 8 günlük yoğun bakım sürecinden sonra taburcu edildi. Op. Dr. Fikri Kutlay, ''Bu süreçte beyin de soğutularak korunmuş oldu'' diyerek yaptıkları operasyonu anlattı.

Sırt ağrısı şikayeti ile gitti: Kalbi ve beyni durduruldu! - Sayfa 1

Sırtında ve göğsünde meydana gelen ağrı ile birlikte geçirdiği baygınlık sonrası hastaneye kaldırılan Semahat Gezer’in (76) yapılan tetkikler neticesinde yüksek tansiyona bağlı aort damarının yırtıldığı anlaşıldı. Bilgisayarlı tomografiye alınan yaşlı kadının şah damarının çıktığı yerden itibaren sağ beyni, sol böbreği, karaciğeri, bağırsakları ve sol bacağını besleyen atardamarına kadar ilerleyen bir yırtılma olduğu tespit edildi. Yaşlı kadın, hastaneye geldikten yaklaşık iki buçuk saat sonra acilen ameliyata alındı.


Sırt ağrısı şikayeti ile gitti: Kalbi ve beyni durduruldu! - Sayfa 2

VÜCUT ISISI 18 DERECEYE KADAR SOĞUTULDU

Yırtığın boyutunun anlaşılması için yaşlı kadının vücudundaki tüm kan alındı. İşleme başlamadan önce hastanın vücut ısısı 18 dereceye kadar soğutuldu. Bu soğutma işleminde kalp ve akciğerin çalışması durdurularak, vücuttaki kanın tamamı alındı. Vücutta kalıcı hasar meydana gelmemesi için zamanla yarışan ve operasyonu gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Fikri Kutlay, 22 dakikada başarılı bir ameliyatı gerçekleştirdi. Ameliyat sonrası tekrardan vücuda kan verilerek, ısınma periyoduna geçildi. İşlemden 6 saat sonra uyanan ve 8 günlük yoğun bakım süreci geçiren yaşlı kadın, sağlığına kavuşarak, taburcu oldu.

Sırt ağrısı şikayeti ile gitti: Kalbi ve beyni durduruldu! - Sayfa 3

ÖLÜM RİSKİ SAATTE YÜZDE 2

Aort yırtılmasının açık kalp cerrahisinin en tedirgin edici ameliyatı olduğunu belirten Op. Dr. Fikri Kutlay, “Süreç başladıktan itibaren saatte yüzde 2’lik bir ölüm riski vardır. Zaten bu hastaların yüzde 50 ila 55’lik çok önemli bir kısmı hastaneye yetişemeden olay yerinde vefat ediyor. İlk 24 saat içinde ameliyat edilmeyen hastaların ise yaklaşık yüzde 50’si vefat ediyor. Bu bakımdan hastamız tam vaktinde hastanemize yetiştirildi. Operasyonun başarılı olmasında bu durumun önemi büyük” dedi.

Sırt ağrısı şikayeti ile gitti: Kalbi ve beyni durduruldu! - Sayfa 4

VÜCUT ISISINI 18 DERECEYE DÜŞÜRÜP, TÜM VÜCUTTAN KANI ALINDI

Hastaya uygulanan işlemi anlatan Op. Dr. Fikri Kutlay, “Hastamızda şah damarının çıktığı yerden itibaren sağ beyni, sol böbreği, karaciğeri, bağırsakları ve sol bacağı besleyen atardamara kadar ilerleyen bir yırtılma vardı. Bunun dışında sağ beyni besleyen sağ atardamarda da yırtılma vardı. Bu tür ameliyatlarda yırtığın tam anlamıyla boyutunu anlamamız için kansız bir ortamda çalışmamız gerekiyor. Bu işleme başlamadan önce hastayı 18 dereceye kadar soğuttuk. Bu soğutma işleminde kalp, akciğer çalışmıyordu ve kanı tamamen vücuttan aldık. Bu süreçte aslında hasta fiili olarak ölü konumunda oluyor. 22 dakikalık işlemde tamirat işlemlerimiz tamamlandıktan sonra tekrardan vücuda kanı vererek, ısınma periyoduna geçtik. Ameliyattan yaklaşık 6 saat sonra hastamız uyandı” dedi.