Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden SMA Bilim Kurulu'nun yarın toplanacağını duyurdu. 

Bakan Koca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Şu an bütün hastalarda kullanılan bir ilaç var. İkinci ve üçüncü ilacın Türkiye'de kullanımı, bunların hangi hasta grubuna kullanılacağı konusunda Bilim Kurulu karar verecek. Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapacağız" 


SAHTE İLAÇ İDDİALARINA YALANLAMA

Öte yandan gün içerisinde temininde zorluk yaşanan bazı ilaçlar ve sahte ilaç iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, antibiyotikler ve çocuk şurupları dahil pek çok ilacın piyasaya verileceğini bildirmişti. Her ilaç kutusunu, diğer kutulardan ayıran bir kimlik numarası olduğunu belirten Bakan Koca, sahte ilaç konusuna ilişkin şunları söylemişti;

"Kutuyu, üretimden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarındaki tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemi'ne kayıtlı. Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın sahte olması söz konusu değil.

Az sayıda hastaya özel olarak getirilen, başka ülkelerde ruhsatlı, Türkiye'de ruhsatı olmayan ilaçlar var. Bunlardan biri için ileri sürülen iddiaların gereği yapılmıştır. Kısa zamanda, bizde ruhsatlı olmayan ilaçların ülkeye girişinde İlaç Takip Sistemi'ne kaydını sağlayacağız."

"TEMİNİNDE ZORLUK YAŞANAN İLAÇLARIN ÜRETİMİ ARTIRILDI"

İlaç temininde yaşanan sorunlara ilişkin ise ilaç temininde, mevsimsel hastalıklardan ve hammadde üretiminden kaynaklanan sorunlar olduğuna dikkati çeken Koca, yaptığı açıklamada "Temininde zorluk yaşanan bazı ilaçların üretimi artırıldı. Kısa zaman zarfında eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek" ifadelere yer vermişti.

Editör: Ferhat Erdemir