YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Cumhurbaşkanı adaylığı artık büyük oranda kesinleşen Kemal Kılıçdaroğlu her türlü tuşa basarak seçimlerde yol alacağını sanıyor. Ne Türk, ne Kürt, ne Arap, ne Alevi, ne Sünni olduğuna asla inanmadığım Kemal Kılıçdaroğlu Konya/Akşehir’de “Yörük/Türkmen” tiyatroları oynamıştır. Kemal Kılıçdaroğlu’nun hangi ırktan, hangi dini inanıştan olduğuna elbette bir ayrımcı gözle değerlendirmede bulunmuyorum. Ama o niçin “Yörük/Türkmen” maskesi takıp, etnik köken tiyatrosu oynamaya başlamıştır? Merakım bunun içindir.

Meral Akşener, Balkan göçmeni hikâyesiyle bugüne kadar gizlediği Diyarbakırlı kimliğine geçiş yaparken, Kemal Kılıçdaroğlu Tuncelili iken niçin Konya/Akşehirli kimliğine geçiş yapmıştır? Elbette Diyarbakır da, Tunceli de, Konya da bizimdir.

Bu gibi siyasetçilere ayrım yapmak için “Aslen nerelisin hemşehrim?” bakışıyla yaklaşmıyoruz. Etnik kökenleri, dini inanışları ne olursa olsun biz siyasetleri üzerinden değerlendiriyoruz.

Türkmenlerin topraklarını gasbeden Barzani’ye  “Bağımsızlık referandumu yapmak (sözde Kürdistan’ı kurmak) hakkın” diyen Kemal Kılıçdaroğlu “Yörük/Türkmen” olsa ne, olmasa ne?

Suriye’de Türkmen topraklarını işgal eden terör örgütü YPG/PYD’yi “Vatanını koruyan oluşum” olarak gören, “PYD sınırımızda devlet kursun” diyenleri CHP’nin en üst kademelerine getiren Kemal Kılıçdaroğlu “Yörük/Türkmen” olsa ne, olmasa ne?

"Artık gelecek yüzyılda Kürdistan kurulacak"  diyen terörist Selahattin Demirtaş ile Türkiye’yi yöneteceğini söyleyen ve geçtiğimiz gün bir kez daha onun tekliflerine cevap verirken milyonların huzurunda “Kendisine buradan selamlarımızı da gönderelim. Haksız bir şekilde içeride tutulduğunu da biliyorum” diyen Kemal Kılıçdaroğlu “Yörük/Türkmen” olsa ne, olmasa ne?

Tunceli dağlarına askerlerimiz tarafından yazılan “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözünden rahatsız olduğunu “Atatürk’ün başka sözü yazılabilirdi” şeklinde ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu “Yörük/Türkmen” olsa ne, olmasa ne?

Terör örgütü PKK’nın kapatılan propaganda televizyonunda Anayasa’nın 2. ve 3. maddesini değiştireceğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu “Yörük/Türkmen” olsa ne, olmasa ne?

O kadar örnek var ki… Bunlar bile mide bulandırmaya yeter değil mi?

Konya/Akşehir’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Yörük/Türkmen” tiyatrosunda konu mankeni olan gerçek Yörük ve Türkmenler “Sen nasıl bir Türkmen’sin, bir elin HD(P)KK’da, bir elin YPG’de, bir elin terörist Demirtaş’ta?” diye soramadılar mı?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun profili neyin nesidir?

Türk’e, Türklüğe, Türkmen’e, Türk’ün değer yargılarına, Türk’ün vatanındaki bölünmez bütünlüğüne karşı olan değişik bir “Yörük/Türkmen” profili mi bu? Onun bir benzeri de Ahmet Davutoğlu’dur biliyorsunuz. Şimdi masa arkadaşlığı yapıyorlar.

Hadi bir an bunların “Yörük/Türkmen” olduklarına inanalım. Ve “Allah sizin gibi Yörük ve Türkmenlerden Türk milletini korusun” diyelim…

Bir Kürt, bir Arap, bir Türkmen olarak nereye doğru sürükleneceksin Kemal Kılıçdaroğlu? Neysen o olmayı niçin denemiyorsun?

“Kemal Kılıçdaroğlu peygamber soyundan geliyor” diyen de aynı zihniyet, “Kemal Kılıçdaroğlu Türkmen’dir” diyen de aynı zihniyet, “Kemal Kılıçdaroğlu Kürt’tür” diyen de aynı zihniyet… Kemal Kılıçdaroğlu niçin soy soy gezdiriliyor ki?

Mesela Ermeni haber ajansında “Dersimli Ermeniler Derneğinin Başkanı” Miran Pirgiç Gültekin’in ağzından çıkan “Annesinin Ermeni olduğu kesindir, bu bilinen bir gerçek. Fakat Kemal Kılıçdaroğlu bunu reddetmeyi tercih ediyor. Kürt olduğunu reddetmesi gibi“ cümlesi de var. Tuhaflık içinde tuhaflık…

Editör: Bilge Güler