Artvin'in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan, kemer baraj sınıfında 275 metreyle gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı 22 Kasım 2022 tarihinde su tutmaya başladı.

sular-altinda-kalacak-olan-ilcede-esnaflar-15720444_9830_m

MAHALLE VE SOKAKLAR BİRER BİRER SUYA GÖMÜLDÜ
Baraj kapaklarının kapanmasıyla, su seviyesi 78 metrenin üzerine çıktı. Karayolları başta olmak üzere, köy evleri ve mahalleler birer birer sular altında kaldı. Son olarak ise baraj suları ilçe merkezine ulaşınca, mahalle ve sokaklar birer birer sulara gömüldü.

sular-altinda-kalacak-olan-ilcede-son-esnafla-13-15720379_o

"ÇIRAKLIĞIM, KALFALIĞIM, USTALIĞIM BU DÜKKANDA GEÇTİ"
İlçede 50 yıldır terzilik yapan Kibar Boyacı, baba ve anne mesleği olan emektar terzihanesini baraj suları nedeniyle son kez kapattı. 30 metrekarelik dükkanı sayesinde 3 çocuk okuttuğunu ifade eden Boyacı, "Bu işi aşkla yapıyorum, yıllarım bu dükkanda geçti. Hatıralarım çok, sahura kadar çalıştığım günlerim olmuştur. Çıraklığım, kalfalığım, ustalığım bu dükkanda geçti. Ama demir almak günü geldi bu limandan. Çok duygusal anlarım oldu. Burasını unutmak çok zor. Her zaman kapattığım gibi son kez terzihanemi kapatıyorum" dedi.

Sapanca Gölü'nde su seviyesi maksimum seviyeye yaklaştı Sapanca Gölü'nde su seviyesi maksimum seviyeye yaklaştı

sular-altinda-kalacak-olan-ilcede-esnaflar-15720444_5676_m

HELALLİK İSTEYEREK SON KEZ KAPIYA KİLİT VURDU
Boyacı, terzihaneyi kapatırken, "Seni seviyorum, seninle güzel anılar yaşadık. Bu güzel günleri unutmak çok zor, ayrılışın bana ıstırap veriyor" diyerek helallik istedi. Daha sonra kapısına elini sürerek son kez kilitledi.

sular-altinda-kalacak-olan-ilcede-esnaflar-15720444_5771_m

"İLÇEDE KİMSE YOKTU AMA HER GÜN AÇTIM"
Küçük yaştan beri ilçede soba yapan Osman Yıldırım ise, "Bu iş benim baba mesleğim. Çocukluğum gençliğim buralarda geçti. Ama yapacak bir şey yok. Devletimiz sağ olsun. Elektriklerimiz, sularımız kesildi. Ama ben her gün saat 8'de gelip dükkanımı açtım. İlçede kimse yoktu ama alışkanlık, her gün açtım. Şimdi taşınma zamanı geldi. Son kaz dükkanımı açtık ve kapatıyoruz" ifadelerini kullandı.

sular-altinda-kalacak-olan-ilcede-esnaflar-15720444_286_m

HAK SAHİPLERİ YENİ YERLEŞİM YERLERİNE TAŞINDI
Öte yandan mevcut ilçenin hemen üst kısmında bulunan Yansıtıcılar-Sakut mevkiinde 144 hektarlık alanda inşa edilen yeni yerleşim yerine hak sahipleri taşındı. Hak sahibi olamayanlar için Belediye ve İl Özel İdaresi tarafından ilçenin farklı bölgelerinde iş yerleri yapılıyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı