Tamamen yerli! 5 milyon dolar ülkede kaldı

Türk savunma sanayisi bünyesinde yerli olarak geliştirilen, kurum ve kuruluşların girişinde alınan güvenlik tedbirleri kapsamında başarıyla görev yapan x-ray bagaj tarama kontrol cihazlarına yenileri eklenecek.

Tamamen yerli! 5 milyon dolar ülkede kaldı - Sayfa 1

HAVELSAN Teknoloji Radar Sanayi ve Ticaret AŞ (HTR), 1990'da "TRS 22XX Uzun Menzilli Mobil Hava Arama Radarları"nın Türkiye'de üretimini yapmak amacıyla Türk-Fransız ortak girişimi olarak kuruldu. Thales hisselerinin Şubat 2001'de HAVELSAN'a devriyle bu yapı milli bir kuruluş haline geldi.

Tamamen yerli! 5 milyon dolar ülkede kaldı - Sayfa 2

Radar sistemleri, elektronik kart, kablaj tasarım/üretim, yazılım geliştirme ve ağ destekli güvenlik sistemleri konularında faaliyet gösteren HTR'nin ürünleri arasında Işınım X-Ray Tarayıcı Ailesi dikkati çekiyor.

Tamamen yerli! 5 milyon dolar ülkede kaldı - Sayfa 3

Işınım X-Ray Tarayıcı Ailesi, alışveriş merkezleri, kamu kurum ve kuruluşları, havaalanları gibi birçok yerde yaygın kullanılan ve yurt dışından tedarik edilen cihaz ihtiyacını karşılamak için yerli olarak üretilip kullanma sunuldu.

Tamamen yerli! 5 milyon dolar ülkede kaldı - Sayfa 4

HTR Genel Müdürü İzzet Şirin, AA muhabirine, x-ray tarama sistemlerinin yaklaşık 4 yıldır gündemlerinde yer alan bir ürün ailesi olduğunu söyledi. Yerli üretim olmadığı için bu ürünlerin yurt dışından tedarik edildiğine ve yüksek miktarda kaynağın yurt dışına gittiğine dikkati çeken Şirin, şöyle konuştu: