Türk devletlerinin bir araya gelerek oluşturduğu Türk Dünyası Teşkilatı (TDT) her geçen gün daha çok güçlenerek adını yükseltiyor.

Ortak tarihi ve kültürel değerlere sahip Türk dünyasını bütünleştirmeyi amaçlayan TDT, üye ülkelerle ekonomiden politikaya, kültürden turizme, eğitimden spora kadar çeşitli alanlarda iş birliğinin zeminini oluşturmaya yönelik faaliyetler yürütüyor.

MHP Lideri Bahçeli’nin verdiği özel röportajın 3. bölümü yarın Türkgün'de!   MHP Lideri Bahçeli’nin verdiği özel röportajın 3. bölümü yarın Türkgün'de!  

TDT, Kazakistan’ın başketi Astana'da 10. kez bir araya gelecek. Zirveye, üye devlet başkanlarının yanı sıra TDT Gözlemcilerinin Devlet/ Hükümet Başkanları ile TDT Genel Sekreterinin katılması bekleniyor.

Zirvenin ana teması “Türk Devri” olarak belirlendi. Zirveyle, Teşkilat'ın yoğun gündeminin tartışılacağı, liderlerin bir dizi önemli konuda kararlar alacağı, ekonomi, ticaret, ulaştırma ve gümrük alanlarındaki TDT projelerine ilişkin çeşitli anlaşmaları ve resmi belgeleri karara bağlayacakları üst düzey bir platform oluşturulması hedefleniyor.

Kaynak: TRT Haber, AA