Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve Türk savunma sanayisinin en önemli projelerinden olan insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA'dan yine sevindirici haber geldi.

Bayraktar KIZILELMA’nın gökyüzündeki testleri devam ediyor. Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı bu kapsamda Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde ikinci uçuşunu yaptı.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Twitter'dan KIZILELMA'nın ikinci test uçuşuna ait görüntüleri paylaştı.

“UFKU AÇIK OLSUN!”
Bayraktar, paylaşımında "Bayraktar KIZILELMA'mız 2. Uçuş Testi’ni de başarıyla tamamladı. Ufku açık olsun" sözlerine yer verdi.

Kızılelma'nın donatım faaliyetleri ve olgunlaştırılması 2023 yılı boyunca yapılacak. 2023 sonu 2024 başı gibi seri üretime geçilmesi hedefleniyor.

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen insansız hava aracı Bayraktar Kızılelma, düşmana korku salıyor. Sabırsızlıkla beklenen Kızılelma, Bayraktar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'ın "Zor tutuyoruz" ifadeleri sonrası ilk kez havalanmıştı.