Yaz tatili kısalıyor mu? Ara tatil ve yaz tatili kaç gün olacak?

Yaz tatili kısalıyor mu? Ara tatil ve yaz tatili kaç gün olacak? soruları gündeme damga vuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarının ardından milyonlarca öğretmen, veli ve öğrenci tarafından merak ediliyor. Eğitim sisteminde ve tatil düzeninde köklü değişikliklerde bulunan Bakan Selçuk, tatil süreleri ve zamanlarıyla ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Peki, Yaz tatili kısalıyor mu? Ara tatil ve yaz tatili kaç gün olacak? İşte, konunun ayrıntıları...

Yaz tatili kısalıyor mu? Ara tatil ve yaz tatili kaç gün olacak?
15.05.2019 22:00

Yaz tatili kısalıyor mu? Ara tatil ve yaz tatili kaç gün olacak? soruları bir süredir hem öğrenci ve velilerin hem de öğretmenlerin gündeminde olan bir konuydu. Eğitim sistemine ilişkin köklü değişikliklerin ilk sinyallerini aylar öncesinden veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından, yeni eğitim sistemi ve tatil düzeniyle ilgili ayrıntıları 15 Mayıs tarihinde kamu ile paylaştı. Yapılan açıklamaların arasında ne çok dikkat çeken konu ise, yaz tatili ve ara tatiller oldu. Peki, Bakan Selçuk'un açıklamasına göre, Yaz tatili kısalıyor mu? Ara tatil ve yaz tatili kaç gün olacak? İşte konunun ayrıntıları...

Yaz tatili kısalıyor mu? Ara tatil ve yaz tatili kaç gün olacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamasındaki yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak. Milli Eğitim Bakanlığının yeni takvimine göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı 19 Haziran 2020'de sona erecek ve 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarından konu ile ilgili bazı satır başları şöyle;

Nisan ve Kasım'da birer haftalık ara tatil olacak. Bizim yaz tatilini kısaltmamız söz konusu değil. 11 haftaya düşürülmesi, yüzde 10'luk indirimden söz ediyoruz.

Ara tatillerde öğretmenler, okullar kurumsal işleyişe yönelik bir takım öz değerlendirmeler yaparak çeşitli iyileştirmelere gidecekler. Yapılandırılmış ara tatillerde; çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılma fırsatı veriliyor. Öğretmenlerimiz çok yoruluyorlar. Ara tatillerde yeni bir yapılanma söz konusu. Birer haftalık tatillerin, sadece tatil olarak değerlendirilmemesi, çocukların eğitimsel faaliyetlere katılması da hedefleniyor.

Yorumlar