Yeni nesil motorlar devrede: Hibrit ateşi

Daha çevreci ve tasarruflu olan hibrit ve elektrikli motora sahip araçlar her geçen zaman daha da yaygınlaşıyor. İçten yanmalı motorlu araçlarla, hibrit modeller arasında fiyat farkı olsa da bu yılın Ocak ve Ekim ayında 15 bin 151 adet hibrit otomobil satıldı.

Google Haberlere Abone ol
Yeni nesil motorlar devrede: Hibrit ateşi
09.11.2020 09:30

Yavuz Müftüoğlu / TÜRKGÜN

Yakın gelecekte içten yanmalı motorlu araçlara veda edeceğiz. Geleneksel otomotiv markalarının elektrikli araç yatırımları ile TOGG gibi sadece elektrikli araç üreten şirketlerin varlığı önümüzdeki yıllarda kullanacağımız araçları gösteriyor. İçten yanmalı ve elektrikli motorun birleşiminden oluşan hibrit motorlu araçlar, şu zamandaki şartların da etkisiyle yüzde 100 elektrikli araçlardan daha fazla satışa sahip.

Pandemi döneminde de çevre ve hava temizliğine olan hassasiyetin artması vatandaşları hibrit ve elektrikli araç almaya sevk etti. Nitekim Avrupa ülkeleriyle, ABD ve Çin gibi ülkelere nazaran hibrit ve elektrikli araç satış adetleri ülkemizde az olsa da yukarı yönlü bir artış söz konusu. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) açıkladığı 2020 yılını Ocak ve Ekim satış rakamlarına göre; 314 adet elektrikli, 15 bin 151 adet hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi. Sadece Ekim ayında ise 53 elektrikli, 3 bin 401 adet elektrikli model satıldı.

15 MARKA, 29 HİBRİT MODEL

Gün geçmiyor ki otomotiv markaları hibrit model bir araç tanıtımı yapmasın. Yatırımların ve vatandaşların hibrit modellere olan ilgisinden yola çıkan veri şirketi Cardata, Türkiye satılan en uygun fiyatlı 10 hibrit otomobil hakkında liste yaptı. Konuyla ilgili açıklama yapan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Türkiye’de 15 farklı markanın 29 farklı hibrit ve elektrikli modeli satışa sunuluyor. Bu modellerin pazardaki payı her geçen sene artırıyor. 2020’nin Ocak-Ekim döneminde hibrit ve elektrikli araçların toplam binek araçlar pazarındaki payı yüzde 3,2 olarak dikkatleri çekti. Bu oranın 2021 yılında yüzde 6’ya ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

EN ÇOK TOYOTA’DA VAR

Cardata’nın hazırladığı verilere göre, Türkiye’de en çok hibrit modeli bulunan markaların başında Toyota ve Lexus var. Toyota’nın Corolla HB, Corolla Sedan, C-HR, RAV4 ve Camry; Lexus’un ES, LS, RX, LC ve NX olmak üzere 5 farklı hibrit modeli ülkemizde satışa sunuluyor. Lexus ve Toyota’nın ardından 4 hibrit modeliyle Volvo geliyor. Volvo markası XC90, XC60, XC40 ve V90 Cross Country ile tüketicilerin karşısına çıkıyor.

Yorumlar