Yeni tehlike! Yüzeyi tamamen kapladı

Hatay'ın Samandağ ilçesinde Asi Nehri'nde görülen istilacı su sümbülleri, bazı noktalarda su yüzeyinin tamamını kapladı. Suyun oksijen ve ışık almasını engellediği için balıkların ve diğer su canlılarının ölümüne neden olan istilacı su sümbülleri, sıtma hastalığı gibi hastalık yayıcı hayvanlar için bir yaşam alanı oluşturuyor.

Yeni tehlike! Yüzeyi tamamen kapladı - Sayfa 1

Belediye ekipleri, zaman zaman temizlik yapsa da yaz aylarında nehrin akış hızının yavaşlaması nedeniyle su sümbüllerinin üreme hızının arttığı belirtildi.

Yeni tehlike! Yüzeyi tamamen kapladı - Sayfa 2

Biyolog Dr. Samim Kayıkçı, su sümbüllerinin Güney Amerika kökenli bir bitki olduğunu, ancak dünyanın pek çok yerinde istilacı tür olarak yayıldığını anlattı

Yeni tehlike! Yüzeyi tamamen kapladı - Sayfa 3

SUDAKİ CANLILARI ÖLDÜRÜYOR

Su sümbüllerinin adapte olduğu yerlerde çok hızlı üreyebilen bir canlı olduğuna dikkat çeken Dr. Kayıkçı, "Su sümbülünün biyoçeşitlilik açısından ve insanlar açısından farklı etkileri var. Oksijen ve ışığı engellediği için su canlılarını öldürmesinin yanı sıra buharlaşmayı da iki kat artırdığı tespit edildi." dedi.

Yeni tehlike! Yüzeyi tamamen kapladı - Sayfa 4

HASTALIK YAYICI SİNEKLERİN MİKTARI ARTIYOR

Kayıkçı, "Bunun dışında, sıtma hastalığı gibi hastalık yayıcı hayvanlar için bir yaşam alanı oluşturuyor. Dolayısıyla, balıklar sinek larvalarını yiyemediği için bu sümbüllerin çok olduğu yerlerde özellikle hastalık yayıcı sineklerin miktarı artıyor. Ayrıca, bu sümbüllerin akıntıyla denize döküldüğü yerlerde çevre kirliliği oluşuyor ve nesli tehlikede olan yavru deniz kaplumbağalarını tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.