Sikorsky'nin iştiraklerinden biri olan Alp Havacılık, Türkiye'nin havacılık ve uzay ihracatının yaklaşık yüzde 20'sine katkıda bulunarak üçüncü büyük havacılık ihracatçısı konumunda yer alıyor. Alp Havacılık ayırca GÖKBEY, ATAK-2, KAAN gibi özgün hava platformlarına tasarım ve üretim desteği sağlıyor.

   
Türkiye için önemli atılımlarda bulunan Alp Havacılık, özellikle GÖKBEY helikopterine güç verecek milli TEI TS1400 turboşaft motorunun alt sistemi olan aksesuar dişli kutusunun tasarım, test ve üretimini başarıyla gerçekleştirerek, bu ürünle Japon menşeli muadilini geride bıraktı.

   
GÖKBEY TAMAM SIRADA KAAN VAR   
Öte yandan Türkiye'nin milli helikopteri GÖKBEY'de kullanılan aksesuar dişli kutusu, helikopterin ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. GÖKBEY helikopteri için tasarladığı 30 set dişli kutusunu teslim eden şirket, bu başarılı projenin ardından TF6000 ve milli muharip uçak motorları için de benzer çözümler sunmayı hedefliyor.

   
Yivli Kramiyer Dişli Mekanizması ve Dümen Mekanizması gibi önemli ürünleri ile KAAN'a destek vermeyi planlayan Alp Havacılık, Yivli Kramiyer Dişli Mekanizması'nın çevresel testleri tamamlandı ve ürün,   
KAAN üzerindeki ilk uçuşta kullanılmaya hazır hale geldi. Ayrıca, Dümen Mekanizması için alınan 40 setlik siparişin teslimatları 2024 yılının ikinci yarısında başlayacak.