Yurt dışından gelenler artık KYK'da kalmayacak

Yurt dışından gelen Türk vatandaşları koronavirüs salgını nedeniyle Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) ait yurtlarda 14 gün karantinaya alınıyordu. Sağlık Bakanlığı 81 ile gönderdiği genelgeyle artık yurtta karantina uygulamasının yapılmayacağını bildirdi.

Yurt dışından gelenler artık KYK'da kalmayacak
20.05.2020 10:30

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından 81 ile gönderdiği genelgeyle  yurt dışından gelen vatandaşların artık KYK yurtlarında karantinaya alınmayacağını bildirdi.Kişilerin hava alanlarında yapılan muayeleri sonrası evde izolasyonlarının ve izlenimlerinin yapılacağı belirtildi.

23 MAYIS'A KADAR TAMAMLANACAK
 
Halen yurtlarda kalmakta olan kişilerin 14 gün karantina süreçlerini tamamlanmasına bakılmaksızın PCR testi sonrası yurtlardan çıkışlarının 23 Mayıs 2020 tarihine kadar tamamlanmasına karar verildi.

TALİMATA AYKIRI HAREKET EDENE CEZA
 
Öte yandan, Kovid-19 hasta temaslısı olarak değerlendirilen, hastanede  yatması gerekmediğinden sağlık ekibince evde izlenmesine karar verilen kişilerin  evde klinik durumunun takip edilebilmesi, hastalık belirtileri görüldüğünde veya  mevcut belirtilerde değişiklik olduğunda veya genel sağlık durumunda bir bozulma  gerçekleştiğinde erken müdahale yapılabilmesi ve hastalığın topluma yayılımının  engellenmesi amacıyla 14 gün süreyle evde izlemi ve izolasyon/karantina altında  bulunması gerektiğini belirten ve kişinin bunu imzalaması gereken "Evde Kovid-19  Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu" da yazının  ekinde yer aldı.
 
Yazıda, onam formunda talimatlara aykırı hareket edilmesi halinde  3  bin 150 lira idari para cezası uygulanacağı, kesin, olası veya temaslı olunması  nedeniyle sadece kişinin kendi sağlığını değil başkalarının sağlığını da doğrudan  tehdit etmesi karşısında idari yaptırım olacağı ve suç duyurusunda bulunulacağı vurgulandı.

Yorumlar