Millet İttifakı'nda cumhurbaşkanı adayı krizinin ardından İP Başkanı Meral Akşener'in de katılımıyla yapılan 6'lı masa toplantısı sona erdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nı oluşturan 6 partinin cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı.

"ADAY KILIÇDAROĞLU"

Toplantı sonrası konuşan Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, "Toplantılarımız neticesinde aldığımız kararı, siz kardeşlerimize bir görev adlediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bizim cumhurbaşkanı adayımız olarak belirlenmiştir" dedi.

"DİĞER PARTİLERİN BAŞKANLARI CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK"

Karamollaoğlu'nun ardıdan kürsüye gelen Kemal Kılıçdaroğlu, açıklamasında "Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritasında mutabık kalmış bulunuyoruz. 11 madde sonuçlandı. Diğer partilerin genel başkanları cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı'nın yol haritasının açıklandığı metinde ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili bir ayrıntı yer aldı.

12 maddede, "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaktır." denildi.

Editör: Ferhat Erdemir