Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Fakültesinin öncülüğünde organize edilen kongrede konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Terzi, “OMÜ’nün uluslararası bir kongreye ev sahipliği yapması oldukça gurur verici. İnşallah bundan sonraki süreçte on birincisi, yirmi birincisi olmak üzere nicesi gerçekleştirilir. Ordu Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi paydaşlığındaki kongrenin birincisini düzenlemek çok önemli. Neden kongrenin birincisi önemli? Çünkü birinci iyiyse ikincisi de iyi olur ve bu böyle devam eder. Bazen de birincisi organize edilen kongrenin devamı gelmez. Fakat ben inanıyorum ki bu kongre, bundan sonra da gelecek yıllara taşınacaktır.” dedi.

Serie A devinden Icardi'ye kanca! Takas+para Serie A devinden Icardi'ye kanca! Takas+para

Kongrenin; gençlere yatırım, spor ve spor bilimlerine emeği geçenlere vefa sloganıyla çıkılan yolda ilkinin düzenlendiğini belirten OMÜ Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Eliöz ise “Kongremizi bu sene millî güreşçimiz Yaşar Doğu ve Prof. Dr. Mehmet Yalçın Taşmektepligil anısına gerçekleştiriyoruz. Bu yönüyle kongremiz dünyada ve ülkemizde spor tarihi açısından önemli izler bırakmış millî sporcularımızı genç nesillere tanıtma özelliği taşımaktadır. Bu yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz kongremizin gelecek yıllarda artarak devam edecek katılımcı sayısıyla etki alanının daha yaygın hâle gelmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Kongre hakkında bilgilendirmelerde bulunan Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Soner Çankaya da “Cumhuriyet’imizin 100. yılında gerçekleşen ‘1. Uluslararası Egzersiz ve Spor Bilimleri Kongresi’ ülkemiz için büyük bir anlam taşımaktadır. Kongremiz; antrenman fizyolojisi, beslenme, spor tarihi, spor psikolojisi ve birçok spor disiplinindeki bilim insanlarını ve uzmanları bir araya getirdi. Düzenlediğimiz kongrenin spor bilimleri alanındaki kıymetli bilim insanlarından oluşan Bilim Kurulunda Cezayir, Çekya, Filistin, Hindistan, İtalya, Karadağ, Litvanya, Mısır ve Yunanistan’dan 14, Türkiye’den ise 34 olmak üzere toplamda 48 üye bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Farklı oturumların olacağı kongre 2 gün sürecek. İHA