16. EIF Gaziantep Güneş Enerji Fuarı, Mezopotamya’dan bir güneş enerjisi meşalesi yakmak üzere yüzlerce firma, sektör derneği, kamu-özel iştirakler, yerli-yabancı yüzlerce yenilenebilir enerji yatırımcısını bir araya getirdi. “Güneş enerjisi ile Mezopotamya’dan başlayarak Türkiye’de ve dünyanın her yerinde temiz elektrik ile sanayi ve üretim bereketi yükselsin” diyen EIF Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Çiğdem Dilek, Yatırımcı ve ekipman üretimlerinin bulunduğu şehirlerde bu ekinlikleri yaparak, yeni fırsatlar oluşturuyoruz. Bu yüzden Gaziantep’te EIF’i düzenledik. Tüm üreticilerimizi buraya davet ettik ve katılımcılarla birlikte yatırım kararlarına da bu fuarımızda da hız kattık” dedi.

“Yenilenebilir enerjinin her alanı Gaziantep’te buluştu”

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de yaptığı değerlendirmesinde, “Günümüzün en önemli konu başlığı olan yeşil üretim konusunda 16. EIF Güneş Enerji Fuarı’nı Gazi şehrimizde düzenlemekten büyük mutluluk duyduk. Gaziantep yeşil döşüm konusunda her anlamda hazır olduğunu gösterdi, Gaziantep Sanayi Odası olarak da örnek ve öncü çalışmalarımızla bu alanda şehrimizin rol model olmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Manisa'da devrilen kamyonetteki 5 kişi yaralandı Manisa'da devrilen kamyonetteki 5 kişi yaralandı

Sanayi odası olarak enerji ihtiyacının ve enerji arz güvenliğinin öneminin arttığını vurgulayan Adnan Ünverdi, “Enerjinin kritik ve stratejik hale geldiği bir dönemde EIF Enerji Fuarı ile sektörün gelişimine katkıda bulunmak istediklerini belirterek, "Ülkemiz ve bölgemiz yenilenebilir enerji kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülke konumundadır. Özellikle güneş enerjisinden çok daha etkin bir şekilde faydalanabilir, doğaya duyarlı, çevreci bir anlayışa enerji ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Bu yönde düzenleyeceğimiz fuarımızda sektörün tüm taraflarını Gaziantep’te buluşturduk. Fuarımızla güneş enerji santralleri ve sektördeki gelişmeleri takip etme ve iş birliği imkanları sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Ulusal ve uluslararası sektör liderlerinden katılım

Türkiye’nin sanayi ve ticaret alanındaki yüksek başarısı ve ihracata olumlu katkısı ile ekonominin “güneş”i olan Gaziantep şimdi 16. EIF Gaziantep Güneş Enerji Fuarı’na ev sahipliği yaptı. Kamu ve özel iştiraklerden, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren firmalardan ve özellikle ulusal ve uluslararası ticaret heyetlerinden yoğun katılım ile gerçekleşen 16. EIF Gaziantep Güneş Enerji Fuarı’nın açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte kamu ve özel iştiraklerden çok değerli temsilciler de katıldı.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Global Enerji Derneği iş birliğinde, Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde ELİN Enerji ana sponsorluğunda gerçekleştirilen fuara Türkiye ve bölgeden önemli sektör temsilcileri katıldı. Özellikle Körfez ülkelerinin yenilenebilir enerji yatırımlarının artışı ile ilgili önemli bilgiler veren BAE Türkiye Büyükelçisi Saeed Thani Al Dhaheri de 16. EIF Gaziantep Güneş Enerji Fuarı’nın onur konukları arasında yer aldı.

“Fotovoltaik panel üretiminde devler ligi’ne girdik”

Etkinliğin ana sponsoru olan Ankara merkezli ELİN Enerji’nin Genel Müdür Yardımcısı Kemal Ertuğran da Türkiye başta olmak üzere güneş enerjisi yatırımlarına devam ettiklerini dile getirerek, "ABD’de kurmaya başladığımız panel üretim fabrikamız Ocak 2024’ten itibaren fotovoltaik modül teslimatlarına başlayacak. Fotovoltaik panel üretiminde global marka olarak dünyanın devler ligine ELİN Enerji olarak girdik” dedi.

"Dünyanın panel üretimi yapan en büyük 3’üncü ülkesi konumuna geldik"

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli de güneş enerjisi sektöründe doğrudan 150 bin kişilik, dolaylı olarak da 200 bin kişilik istihdam sağlandığını ifade etti. Türkiye’de yaklaşık 30 bin megavat üretim kapasiteli panel fabrikaları kurulduğunu dile getiren Kaleli, "Güneş enerjisine yapılan tüm yatırımlarla dünyanın panel üreten 3’üncü büyük ülkesi konumuna geldik. Güneş teknolojisinde önemli olan EVA fabrikasının 5’incisini açtık” diye konuştu.

"Elektrik üretiminde yenilenebilirin payı yüzde 42"

Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücünün 2023 yılı Temmuz sonu itibariyle 105 bin 135 MW’a ulaştığını ve bunun yaklaşık kurulu gücün yüzde 55’ine tekabül eden 57 bin 689 MW’ının yenilenebilir kaynaklardan oluştuğunu ifade eden Tancan, elektrik üretiminde de yenilenebilir kaynakların payının yüzde 42’ye çıktığını belirtti. Tancan, “Ülkemizde 2014 yılına kadar güneşe dayalı hiç bir elektrik santrali yokken, bugün yaklaşık 10 bin 398 MW’lık kurulu güce sahip toplamda 10 bin 169 adet güneş enerji tesisi var. Bunun 10 bin 131 adedi lisanssız üretici dediğimiz, kendi tüketimini karşılamak için santral kuran yatırımcılardan oluşuyor” dedi.

“Sektörün sorunlarının çözümü için çaba harcayacağız”

Fuarların ekipman üreticileri ve hizmet sağlayıcılarının kendi ürettikleri ürünleri tanıtmakta fırsat sunmanın yanında sektörün sorunlarını iletmek için de bir fırsat sunduğunu kaydeden Tancan, “Bakanlığımıza iletmek istediğiniz, sektörümüzün sorunlarıyla alakalı düzeltilmesi gereken, iyileştirilmesi gereken her ne var ise derli toplu bir şekilde bir elden bize iletebilirseniz bu sorunların çözümü için çaba sarf edeceğimizi buradan da belirtmekte fayda görüyorum” dedi.

Domino Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dilek de fuara yerli ve uluslararası sektör temsilcilerinden yoğun katılım olduğunu belirterek, "Hep birlikte bölgenin ve dolayısı ile ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlamaya devam etmek üzere bu yıl EIF’in 16’ıncısını Gaziantep’te düzenledik. Değerli sponsorlarımıza, kamu-özel tüm destekçilerimize gönülden teşekkürlerimizi sunarız. Güneş enerjisi ile bölgeden bereket yükseliyor” dedi.

“Yeşil Sanayi” ve enerji arz güvenliği başlıca konumuz”

Yaşanan deprem felaketine değinen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, enerji güvenliğinin öneminin altını çizdi. En büyük kara depremi felaketinden çıktıklarını ama artık iyileşme sürecine girdiklerini belirten Şahin, “Güvenli şehir olmamız için güvenli enerjiyi, enerji güvenliğini temin etmemiz, kendi kendimize yetmemiz gerektiğini gördük. Derhal ‘yeşil sanayi’ olmak zorundayız. ‘Yeşil ekonomi’ ve ‘yeşil sanayide’ herkesin, önce kendi fabrikasını yeşile döndürmesinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Yerel güçte ekonomi, doğal afetlere hazırlık ve burada üniversite sanayi işbirliği önemli. Hocalarımız burada. Hocalarımızla birlikte teoriyi pratikle birleştirip oradan gelen bilimsel akılla yolumuzu aydınlatmak bizim en büyük gücümüz oldu” ifadelerini kullandı.

"Hidrojenli otobüse geçmek zorundayız"

2011 yılında iklim master planı yaptıklarını belirten Şahin, planla şehrin toprağının, suyunun nasıl kirlendiğini ve önleyici tedbirin nasıl alınacağını belirlediklerini ifade etti. Yenilenebilir Enerji İzleme Merkezi kurduklarını da belirten Şahin, “Biz artık hidrojenli otobüse geçmek zorundayız. Dün genel sekreterliğimizin başkanlığında Güney Kore, Japonya, Almanya ile çalıştık. Hidrojenli otobüse geçebilir miyiz diye bakanlarımızla konuştuk. Yerli ve milli TOGG’unu üreten bu ülke hidrojenli otobüse geçmek zorunda. Köln Belediyesi’ne gittik, 200 hidrojenli otobüse geçmiş. Geçen hafta Duisburg belediye başkanı buradaydı, 100 hidrojenli otobüse geçmiş. Hidrojenin en önemli özelliği depolanabiliyor. Bu o kadar önemli ki. Bunu bir an önce hayata geçirmemiz ve ulaşımdaki karbondioksit salımını azaltmamız gerekiyor” diye konuştu. İHA