2020 yılına damga vuracak anlaşma! Milyar dolarlık alacak tahsil edilecek

Türkiye Libya'da iş alan şirketlerin alacakları için harekete geçti. İç savaş sırasında zarar gören araç gereçler de dahil 2.7 milyar dolarlık borcun tahsili için Şubat ayında Libya hükümeti ile anlaşma imzalanacağı ortaya çıktı.    

Google Haberlere Abone ol
2020 yılına damga vuracak anlaşma! Milyar dolarlık alacak tahsil edilecek
14.01.2020 19:00

Libya'daki karışıklıklar nedeniyle Türk şirketlerinin alacakları için 2.7 milyar dolarlık tazminat ödemesi için Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Türkiye arasında bir anlaşma yapılması planlanıyor.

1970'lerden itibaren Türk şirketleri Libya'daki altyapı ve inşaat projelerine yoğun bir şekilde dahil oldu. 2011 yılında Libya Lideri Muammar Kaddafi'nin iktidardan indirilmesi sonrası ülke kaosa sürüklendiğinden dolayı Türkiye'nin yer aldığı birçok ülke alacaklarını tahsil edemedi.

Bu kaybı karşılamak amacıyla harekete geçen hükümet, Türkiye'nin zararlarını karşılamanın yanı sıra enerji, konut ve inşaat sektörlerindeki yeni sözleşmeleri de imzalamak istiyor.

Şubat ayında imzalanması beklenen anlaşmanın tüm ayrıntıları ortaya çıkmamasına rağmen, 1 milyar dolarlık bir teminat mektubu istenirken, yağmalanmış veya hasar görmüş makine, araç ve gereçler için 500 milyon dolar tazminat ve 1.2 milyar dolarlık borcun tahsili planlanıyor. Yeniakit

Yorumlar