Asgari ücretin belirlenmesine yönelik heyecan dorukta! Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret görüşmeleri, Pazartesi günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleşecek ilk toplantıyla başlıyor. Ekonomik, sosyal ve toplumsal boyutlarıyla büyük öneme sahip olan asgari ücretin tespit edilmesi için oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yol haritasını belirlemek üzere bir araya gelecek.

15 üyeden oluşan komisyonun ilk toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda düzenlenecek. Toplantıda, görüşmelerin genel çerçevesi ve ilerleyişi konusunda kararlar alınacak. İkinci toplantı, işçi tarafını temsil eden Türk-İş'te gerçekleşecek. Üçüncü toplantı ise işveren tarafını temsil eden TİSK'in ev sahipliğinde yapılacak.

Görüşmeler, Aralık ayı boyunca sürecek. Komisyon, kararlarını oy çokluğuyla alacak ve son toplantıda, yeni yılın başından itibaren geçerli olacak asgari ücret miktarını açıklayacak.

Asgari ücretin belirlenmesinde enflasyon, geçinme endeksleri ve genel ücretler seviyesi gibi faktörler göz önünde bulundurulacak. Temmuz ayındaki ara zamda yüzde 34 artışla net 11 bin 402 liraya yükselen asgari ücret, yapılacak yeni düzenlemeyle diğer ücretler üzerinde de etkili olacak.

Editör: Ferhat Erdemir