Ülkemizin genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava beklenirken, Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı bir geçiş yaşaması öngörülüyor. Bu yağışların Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısında kuvvetli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlar genellikle yağmur şeklinde olup, Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun yükseklerinde yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Hava sıcaklıklarında ise iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalma, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmaması bekleniyor. Rüzgar genellikle güneyli olup, kuzeybatı kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege ile Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olarak esecek.

36 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

MGM tarafından bugün için Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Kilis için sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Adana, Adıyaman, Antalya, Diyarbakır, Mersin ve Sakarya için turunuc kodlu uyarı yapıldı. Ankara, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Isparta, Kastamonu, Kocaeli, Malatya, K.Maraş, Mardin, Muş, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce için ise sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

MARMARA BÖLGESİ

Marmara Bölgesi'nde hava durumu çok bulutlu geçecek. Doğu bölgeleri ile Tekirdağ ve Balıkesir çevrelerinde aralıklı yağmur ve sağanak yağışlar bekleniyor. Özellikle İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa çevrelerinde yağışların yer yer kuvvetli olması öngörülüyor. Rüzgarın kuzeyden kuvvetli eseceği tahmin ediliyor.

EGE BÖLGESİ

Ege Bölgesi'nde hava durumu çok bulutlu olacak. Kütahya, Uşak ve Afyonkarahisar çevrelerinde aralıklı yağmur ve sağanak yağışlar bekleniyor.

AKDENİZ BÖLGESİ

Akdeniz Bölgesi genelinde çok bulutlu bir hava hakim olacak. Bölge genelinde aralıklı sağanak yağışlar görülecek. Adana, Antalya, Burdur ve Mersin çevrelerinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

İç Anadolu Bölgesi'nde parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Bölge genelinde aralıklı yağmur ve sağanak yağışlar görülecek. Ankara, Çankırı ve Eskişehir çevrelerinde yağışların yer yer kuvvetli olması öngörülüyor.

BATI KARADENİZ BÖLGESİ

Batı Karadeniz Bölgesi'nde hava durumu parçalı ve çok bulutlu olacak. Bölge genelinde aralıklı yağmur ve sağanak yağışlar bekleniyor. Bolu, Düzce, Kastamonu ve Zonguldak çevrelerinde yağışların kuvvetli olması öngörülüyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ

Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde hava durumu parçalı ve çok bulutlu olacak. Bölge genelinde aralıklı yağmur ve sağanak yağışlar görülecek. Rüzgarın iç kesimlerde güneyden kuvvetli eseceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Doğu Anadolu Bölgesi'nde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Bölge genelinde aralıklı yağmur ve sağanak yağışlar bekleniyor. Erzurum, Hakkâri, Malatya ve Van çevrelerinde yağışların yer yer kuvvetli olması öngörülüyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hava durumu çok bulutlu olacak. Bölge genelinde kuvvetli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlar bekleniyor. Diyarbakır, Gaziantep, Mardin ve Siirt çevrelerinde yağışların yer yer kuvvetli olması öngörülüyor.

Editör: Ferhat Erdemir