Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Patel, "İnsanların Gazze'nin kuzey kesimindeki çatışma bölgelerinden çıkışına olanak tanıyan iki insani koridor oluşturulacak. Son birkaç gündür her gün 4-5 saat açık olan bu türden ilk koridor, şimdiden binlerce insanın daha güvenli alanlara ulaşmasını sağladı" dedi.

Sözcü Yardımcısı Patel, Gazze sahili boyunca açılacak ikinci rotanın, binlerce kişinin daha "güneydeki daha güvenli alanlara" ulaşmasını sağlayacağını savundu.

"Filistinli sivillerin Gazze'den zorla tehcir edilmesini desteklemediklerini" hatırlatan Patel, "Gazze'yi evi olarak gören Filistinli sivillerin, bu çatışma sırasında herhangi bir nedenle ayrılmayı başarmışlarsa geri dönme olanağına sahip olmaları gerektiğine inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Patel, ABD'nin, çatışmadan sonra Gazze'nin "yeniden işgal edilmemesi" ve bölgeyi "abluka altına alma veya kuşatma" girişiminde bulunulmaması gerektiği yönündeki tutumlarını yineledi.

Nijerya'nın yanlışlıkla vurduğu mevlitte ölenlerin sayısı 120'ye çıktı Nijerya'nın yanlışlıkla vurduğu mevlitte ölenlerin sayısı 120'ye çıktı

UKRAYNA'DAKİ CAN KAYIPLARIYLA GAZZE'DEKİLERİ KARŞILAŞTIRMAYI "UYGUNSUZ" BULDU

"Rusya'yla savaşta hayatını kaybeden Ukraynalıların sayısı kadar Gazzeli sivili öldüren İsrail'e ABD'nin neden yardım ettiği" sorulan Patel, "koşulların aynı olmadığını" söyledi.

Patel, "Bu koşullar tamamen farklıdır. Açıkçası böyle bir karşılaştırma yapmak inanılmaz derecede uygunsuz." değerlendirmesini yaptı.

BİDEN'DAN İNSANİ KORİDOR AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Joe Biden da sosyal medya hesabından insani duraklamalara ilişkin açıklama yaptı.

Biden, haftalardır İsrail liderleriyle sivillerin güvenliğini sağlamak, rehinelerin serbest bırakılmasını desteklemek ve Gazze'ye yiyecek, su ve ilaç akışını artırmak için çatışmalarda insani duraklamaların önemi hakkında konuştuğunu belirtti.

İnsani malzeme ve yardımları artırmak için de ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Biden, "Bugünden itibaren insanların Gazze'deki düşman bölgelerden çıkışına olanak sağlayacak iki insani geçiş kapısı açılacak. Ve zaten binlerce kişinin güvenliğe ulaşmasını sağladılar" ifadelerini kullandı.

"İSRAİL KARARLARINI KENDİ VERİYOR"

İsrail'in kararları kendi verdiğini vurgulayan Biden, "Masum Filistin halkını riske sokan, sivil halkın içine yerleşmiş bir düşmanla savaşıyorlar. Teröristler ile siviller arasında ayrım yapma ve uluslararası hukuka tam olarak uyma yükümlülükleri vardır. Bu duraklamalar sivillerin aktif çatışmalardan uzak, daha güvenli bölgelere gitmesine yardımcı olacak. Onlar doğru yönde atılmış bir adımdır. Sivil güvenliği savunmaya devam edeceğim ve Gazze halkının acılarını dindirmek için yardımları artırmaya odaklanacağım" dedi.

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 36'sı Gazze Şeridi içerisindeki çatışmalarda olmak üzere 352’si asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail'e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarında 4 bin 412'si çocuk, 2 bin 918'i kadın olmak üzere 10 bin 812 Filistinli öldürüldü, 26 bin 905 kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 181 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayı'na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Kaynak: TRT Haber, AA