28 Mayıs seçimlerinden sonra CHP ve İP arasında esen sert rüzgâr karşılıklı suçlama ve hakaretlere kadar ilerledi. İki partinin seçim sonuçlarından birbirini sorumlu tutması kavgayı daha çok kızıştırırken, genel başkanlar düzeyinde başlayan atışmalar parti tabanlarında gerginliğe neden oldu. CHP ve İP arasında yaşanan bu süreç “hançer” savaşı adını aldı.

CHP’de yaşanan Genel Başkan değişikliğinden sonra İP ile ittifak kapılarını tekrar zorlayan Özgür Özel, “Meral ablam ile beraber pek çok zorluğu aşacağımıza inanıyorum” sözleriyle tekrar masaya davet etti. İmamoğlu ve Yavaş’ın Akşener ile temaslarının ardından Özel ve Akşener arasında ittifak görüşmeleri başladı.

AKŞENER’DEN YEŞİL IŞIK

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İP Başkanı Meral Akşener'i parti genel merkezinde ziyaret etti. Akşener, konuğunu kapıda karşılamadı. Görüşme sonrası Akşener, "Yerel seçimlerde işbirliğini Genel İdare Kurulumuzda yeniden görüşeceğiz" dedi. Özgür Özel de "Biz cevabımızı aldık" diyerek müjdeyi verdi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile bir araya gelen Meral Akşener, CHP'nin ilettiği yerel seçimde işbirliği teklifinin pazartesi günü Genel İdare Kurulu'nda ele alınacağını söyledi.

Akşener’in 28 Mayıstan sonra ittifakı dağıttıktan sonra tekrar yeşil ışık yakması seçimler öncesi masadan kalktıktan üç gün sonra tekrar oturmasıyla yapığı U dönüşünü hatırlattı. 6 Mart'ta, "kumar masası" diyerek ayrıldığı 6'lı masaya geri dönen Akşener, 14-28 Mayıs seçimlerinin ardından zehir zemberek sözlerle ittifakın sona erdiğini açıklamıştı.

ÖZEL’DEN AÇIK ÇEK

Toplantı sonrası açıklamada bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise, “Ziyaretimizin özü ve özeti şuydu. İYİ Parti’nin kamuoyunda bilinen ve bizim tarafımızdan da saygıyla karşılanan bir Genel idare Kurulu kararıyla tüm seçim bölgelerinde kendi adaylarıyla girme noktasında bir beyanları vardı. Biz bu ziyaretimizde bu karara saygılı olduğumuzu, o yüzden yerel seçimlere yönelik bir somut teklifle değil ancak yerel seçimlerde daha önce de ifade etmiştim. Biz İYİ Parti’ye önümüzdeki yerel seçimde, yerel seçime yönelik olarak iş birliği içinde olup olamayacağımızı, GİK kararının yeniden gözden geçirilip geçirilemeyeceğini, bizim alınmış kararlara saygılı olduğumuzu ama eğer mümkün olursa bundan sonraki süreçte yerel seçime yönelik bir iş birliği için partilerimizin görevlendireceği kişilerin birlikte çalışma imkânının olup olmayacağını sorduk. Genel Başkanımızdan bu konuda bir cevap aldık” diye konuştu. Belediye adaylıklarının paylaşımı için Özgür Özel’in açık çek verdiği iddia edildi.

HEDEP’LE ŞEFFAF İTTİFAK

CHP ve İP’in ittifak yapmasının belediyeleri tek başına kazandırmayacağını gören Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu HEDEP’i de ittifaka dahil etmek için her türlü girişimde bulunuyorlar. HEDEP ise masa altından çıkıp görünür bir ortak olmayı istiyor. Özgür Özel de HEDEP’le “şeffaf ittifak” yapacağını söylüyor. İstanbul’da Pervin Buldan ile tescilli bir Türkiye düşmanının sahnesini izlemeye giden Özgür Özel ittifakın taşlarını bu şekilde döşüyor. CHP yeniden bir yanında HEDEP diğer yanında İP olan bir ittifak için çalışıyor.

İP’İ CHP Mİ KARIŞTIRIYOR?

İP’in ayrı aday çıkarmasından rahatsız olanların partinin içini karıştırdığı yönünde açıklama yapan İP yöneticileri, yaşanan istifalardan üstü kapalı şekilde CHP’yi sorumlu tutmuştu. İP Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel, “81 ilde ayrı aday çıkaracağımız günden itibaren saldırıya uğruyoruz” açıklamasında bulunmuştu. İP Başkanı Akşener’in tekrar masaya dönme sinyali vermesinin arkasında ise istifaların önüne geçmek ve iddiaların üzerini örtmek olduğu belirtiliyor.

NE DEĞİŞTİ?

Akşener, seçim mağlubiyetinden sonra ikinci kez masayı yıkıp ittifakı dağıtırken, “Seçimlere kendi adaylarımızla gireceğiz” açıklaması yaparak kapıları kapatmıştı. Akşener ve İyi Partililer ayrıca, CHP'de genel başkanlık koltuğuna oturan Özel'in, kurultay konuşmasında hapisteki eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a selam göndermesini eleştirmiş, bu söylemle aynı kareye girmeyeceklerini vurgulamıştı. Seçimden sonra iki partinin kurmayları da yenilginin sorumluluğunu birbirlerine yüklemeye çalışmış, ağır suçlamalarda bulunmuştu.

KADİR YILDIZ

Editör: Ferhat Erdemir