Türkiye, 13. Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Ülke genelinde oy verme işlemi sabah saat 08.00’de başladı. Oy kullanma işlemi akşam saat 17.00’de sona erdi. Kapanan sandıklar oy sayımı için açıldı. Oy sayımı devam ederken partilerin Ankara’da aldığı oy oranları ve çıkardığı milletvekili sayıları merak ediliyor. İşte AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP’nin Ankara’da aldığı oy oranı ve çıkardıkları milletvekili sayıları…

2023 TÜRKİYE GENELİ SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, önümüzdeki 5 yıl boyunca Meclis’te görev yapacak olan milletvekillerini seçmek için sandığa gitti. Seçimlerde, yurt içinde oy kullanabilen seçmen sayısı 60 milyon 697 bin 843 olarak açıklanmıştı. Seçmenler oylarını 191 binden fazla sandıkta kullandı. 28. Dönem Parlamentosu’nu belirlemek için yapılan Milletvekili Genel Seçimi'ne Türkiye genelinde 151 bağımsız milletvekili adayı ve 24 siyasi parti katıldı.

OYLAR NE ZAMAN SAYILACAK?

Oy verme işleminin 17.00’de tamamlanmasının ardından oy sayımına geçilirken sandık sonuçlarından da veriler gelmeye başladı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) takvimine göre, seçim sonuçlarıyla ilgili yayınlar saat 21.00’e kadar yapılamayacak. Bu saatten sonra ise seçime ilişkin yayınlar serbest olacak. Ancak YSK gerek görürse seçime ilişkin yayınların 21.00’den önce yapılmasına karar verebilir. Türkiye Geneli Seçim Sonuçları’nı haberimizden takip edebilirsiniz.

AK PARTİ, CHP, MHP, İYİ PARTİ, HDP ANKARA'DA KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARDI?

AK Parti ve MHP seçime Cumhur İttifakı çatısı altında, CHP ve İYİ Parti ise Millet İttifakı çatısı altında girdi. HDP ise seçime Yeşil Sol Parti’nin listelerinden girdi. Ülke genelinde seçim sonuçları YSK'nın yayın yasağının kalkmasının ardından açılan sandıklara göre Ankara’da hangi partinin ne kadar oy aldığı ve çıkaracağı milletvekili sayıları da oy oranlarıyla birlikte belli olacak.

ANKARA 14 MAYIS 2023 SEÇİM SONUÇLARI 

İşte İhlas Haber Ajansı'nın aktardığı verilere göre Ankara 14 Mayıs 2023 seçim sonuçları:

OY ORANI

AK PARTİ:

MHP:

CHP:

İYİ PARTİ:

HDP(Yeşil Sol Parti):

MİLLETVEKİLİ SAYISI

AK PARTİ:

MHP:

Hürjet, 10'uncu kez uçtu Hürjet, 10'uncu kez uçtu

CHP:

İYİ PARTİ:

HDP(Yeşil Sol Parti):