ATAKAN YENİCİ / TÜRKGÜN

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Manavgat’taki yangında zarar gören evlerin yerine yenilerinin yapıldığı alanlardaki incelemesine; Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın ve Tuba Vural Çokal, Bakanlık personeli ile ilçe protokolü katıldı. Toplam 896 konutun inşa edildiği bölgede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Manavgat’ı ziyaret edip, yapımı tamamlanan 427 konutun anahtar teslimlerini gerçekleştirecek.

Törende ayrıca 2 köy konağı ve 1 şadırvan da yer alıyor. Yapımına devam edilen 469 konut ise tamamlandıkça hak sahiplerine teslim edilecek. Konut kira ve fiyatlarındaki artışı durdurmak adına çalışmalar yaptıklarını anlatan Bakan Kurum, İlk Evim Projesi kapsamında 15 Ocak itibarıyla kampanyaya başlayacaklarını ve burada ev alacakların uygun kredi maliyetleriyle ev sahibi olabileceklerini söyledi. 4400 TL’den başlayan taksitlerle vatandaşların ev sahibi olabileceklerini dile getiren Bakan Kurum, şunları söyledi: “Bu kampanyaya da vatandaşlarımızın teveccühü yüksek. Bu süreci titiz bir şekilde yürütüyoruz. 81 ilde Emlak Konut, GYODER, İNDER ve dâhil olmak isteyen tüm firmaların dâhil olduğu bir kampanyayı yürütüyoruz. Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir bütün illerimizde vatandaşlarımız rahatlıkla ev sahibi olabilecekler. İkinci el konut almak isteyen vatandaşlarımız için de bir çalışma yapıyoruz. İlk Evim Projesi’ne ilk etapta 100 bin konutla başlayacağız ve vatandaşımızın talebi doğrultusunda geliştireceğiz. Tüm dünyada sosyal konut anlayışı kaldırılmışken, biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Afetten zarar gören neresi varsa, yangının bir kıvılcımı nereye sıçradıysa, oraya gittiklerini ve o kıvılcım sönene kadar bölgede kaldıklarını dile getiren Bakan Kurum, şöyle konuştu: “Yangının son anına kadar ülkemizin kalbi burada attı. Hiçbir vatandaşımızı açta, açıkta bırakmadık. Hızlıca barınma sorunlarını çözdük. Afetin hemen ardından hayatı ivedi bir şekilde normale döndürmek için vatandaşlarımızla istişare ederek yeniden imar ve ihya projelerimizi başlattık. İşte az evvel de ifade ettim. Bugün hakikaten çok heyecanlıyız, gururluyuz, mutluyuz. Çünkü yarın (bugün) Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle inşa ettiğimiz 427 konutu ve 2 köy konağımızı vatandaşımıza söz verdiğimiz gibi, afetzede kardeşlerimize teslim ediyoruz. Yangından etkilenen tüm bölgelerimizde; Alanya, Manavgat, Akseki, Gündoğmuş’ta 469 konutumuz ve 600 ahırımızın da yapımını hızla sürdürüyoruz ve yaklaşık 3 milyar lira değerinde.”