YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

PKK ve FETÖ’nün Ermeni ağıtı PKK ve FETÖ’nün Ermeni ağıtı

Fenerbahçe’nin genç futbolcusu Arda Güler, Türkiye’yi gururlandırarak Avrupa’nın en büyük spor kulüplerinden Real Madrid'e transfer oldu. Arda Güler’in gelecek vaat ettiğini, oynadığı oyunu izleyen herkes söylüyordu ama çok erken yaşta dev bir kulübe gitmesi gururu erken yaşamamıza neden oldu. Şimdi duamız, temennimiz Real Madrid'de başarıdan başarıya koşması ve kalıcılığının devamlı olmasıdır. Geçmişte de birçok futbolcumuz Avrupa’nın büyük spor kulüplerine gitti ama tutunabilen sayısı çok az oldu.

Türkiye, Arda Güler’in her zaman destekçisi elbette olacaktır ama asıl vazife Arda Güler’in kendini yetiştirmesi, oynadığı oyuna odaklanması ve amiyane tabiriyle şımarmaması çok önemlidir. Galatasaraylısı da, Beşiktaşlısı da, Trabzonsporlusu da Fenerbahçeliler kadar Arda Güler’in başarısı için dua edeceğinden şüphem yok çünkü bu geniş sevgi bağını Real Madrid'e transfer günlerinde çok net her kesimden gördük.

Arda Güler gibi bir Müslüman Türk çocuğun Avrupa’da sportif başarısı için dua edecek milyonlarca insanımız varken, Hüseyin Çevik gibi bazı hocaların din adına "Real Madrid formasında haç var. Müslüman olan o formayı giyemez" yorumunda bulunması şu günlere suni tartışma yaratmaktan başka bir şey değildir. Ayrıca transfer töreni sırasında Arda Güler’in Türkçe hassasiyetinin çevirmen tarafından "Basın toplantısına hoş geldiniz, İngilizce biliyor ama kendisi Türkçe konuşmak istiyor, sorularınıza Türkçe olarak yanıt verecek. Sorularınızı İspanyolca olarak sorarsanız kendisine tercüme edilecek ve Arda da sorularınıza cevap verecek." şeklinde dile getirilmesi herkesin takdirini kazanmış ve övgülere mazhar olmuşken, Hüseyin Çevik isimli hocanın Arda Güler yorumları konuyu çok başka alanlara taşımaktan başka bir anlam ifade etmiyor.

Bu mantıktan bakılırsa Hüseyin Çevik’in videolarını yayınlandığı tüm sosyal medya hesaplarından ayrılması gerekmektedir çünkü o sosyal medya mecralarının tamamı Avrupa’nın üretimidir. Şimdi birileri de “Hüseyin Çevik hoca Hristiyanların yaptığı, ürettiği sosyal medya araçlarını kullanmamalı” derse cevabı ne olacaktır? İzlediği televizyondan, kullandığı telefondan, taktığı gözlükten başlarlarsa bu iş kördüğüm olur.

Arda Güler, din değil sadece futbol takımını değiştirmiştir. Fenerbahçe’den Real Madrid'e transferi sadece bu pencereden görülmeli ve onun oradaki başarısının Türkiye’ye mutluluk taşıyacağı idrak edilmelidir. Bu transfer Haç ile Hilal’in kavgası değil, hilale sevdalı bir Türk evladının her başarısıyla coşku yaşayacak milyonların hazır kıta bekliyor olmasıdır.

Arda Güler’de bu başarıyı sağlayacaktır. Bundan hiç şüphemiz yoktur. Türk milletinin yüzünü güldürecek, ay yıldızı göklere taşıyacaktır.

Real Madrid'e transfer olma başarısını yakalamış bir genci farazi düşüncelerle çarmıha germenin vicdani bir tarafı yoktur. Türkiye’yi temsil eden gence başarı duası ve temennisi yeterli olacaktır. Gençlerin hevesini kırmamak lazımdır. Başarının en büyük anahtarı motivasyondur. Bırakın Arda Güler gibi gençler yüzümüzü güldürsün…