2024 Oscar Ödülleri'nin sunucusu belli oldu 2024 Oscar Ödülleri'nin sunucusu belli oldu

Ünlü piyanist Fazıl Say, İsviçre'de vermesi planlanan konserlerinin, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını eleştirdiği için iptal edildiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

4 KONSERİ İPTAL

Say, Migros firmasının konser organizasyonu biriminin kararı üzerine 4 konserinin gerçekleşmeyeceğini açıkladı.

Sanatçı, İsrail-Filistin gerilimi hakkındaki fikirlerini sosyal medyasında paylaşmasının sebep olarak gösterildiğini ifade etti.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TEPKİSİ

Fazıl Say, açıklamasında "Ortadoğu krizi sürecinde barıştan yana olduğunu" vurguladı ve Avrupa'yı ifade özgürlüğüne güven duyulan bir ortam olarak bildiğini ancak yaşanan olayın kendisini şaşırttığını belirtti.

“Malesef Barıştan yana olmak Zor zanaat.. Filistin-İsrail konusunda bir tuhaf gelişmede bu açıdan… Avrupa’nın ortasında iptal edilen konserlerim” notuyla İsviçre’de iptal edilen konserleri üzerinde zorunlu açıklama yapma gereği duyduğunu belirten Fazıl Say, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelerini kullandı: 

"İsviçre'de, Migros firmasının konser organizasyonu biriminin yapacağı, planlanmış 4 konserimizde ben programdan çıkarıldım. Migros firması yetkilileri sebep olarak, İsrail Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler. Tüm yazdıklarım hiçbir değişiklik olmadan sosyal medyamda durmaktadır. Kendileri de bir açıklama yapacaktır. 23 Ekim Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim Luzern'deki konserlerde Birmingham Orkestrası ile beraber sahneye çıkmam bu karar sebebiyle mümkün olmayacak. Sanatseverlere iletmek istedim"

'TÜM AÇIKLAMALARIM BARIŞ İÇİNDİ'
"Ortadoğu krizi sürecinde; toplam 3 tweet ve bir de konuşma yaptığım video yayınladım. Ben barıştan yanayım. Tüm açıklamalarım da barış içindi. Ve her zaman iyiden, uzlaşıdan, güzel bir geleceğin beraber yaratılmasından yana oldum"
 diyen Say, şöyle devam etti:

"İsrail'e 24 yıldır giden biriyim. Hepimiz gibi terör olaylarından üzüntü duydum. Bu dertli konuya, iki tarafı da anlamaya çalışan bir yaklaşımım olmuştur. Netanyahu'nun hiçbir geleceği olmayan savaş siyasetini, çok yanlış ve canice bulduğumu da yazdım. Ve son olarak; Erdoğan'ın bu konudaki yaklaşımını, her iki tarafa karşıda 'sağduyulu ve barışçıl' buldum, destekledim."

'AVRUPA'DA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE GÜVEN DUYULUR DİYE BİLİRDİM'

"Tüm bunlardan rahatsızlık duyulmasını, hatta konser iptaline dönüşmesini tuhaf karşılamakla beraber, benim açımdan yapacak bir şey yok. Dinlenmediğimiz, sesimizin duyulmak istenmediği bir ortamdayız.

Ben Avrupa'da ifade özgürlüğüne güven duyulur, karanlık ve anlayışsızlık yaşanmaz diye bilirdim. Bu rahatsız edici olay babında güvenim oldukça sarsıldı. Bunu belirtmek isterim. Her bireyin bir görüşü olmalıdır. Ve daha da mühimi; bu görüşler mesleki hayatımıza yansımamalıdır. Ben barıştan ve insanlıktan yanayım. Müziğimi de insanlara umut olmak için yapan biriyim. Saygılarımla."