Babalar günü nasıl ortaya çıktı? Babalar günü ne zaman 2021?

Her yıl haziran ayında kutlanan Babalar Gününe sayılı günler kaldı. İnsan hayatındaki en önemli varlıklardan biri olan babalarımızın özel günü olarak bilinen Babalar Gününün hangi tarihte olduğu merak ediliyor. Çocuklar, bu özel günde çeşitli hediyeler ve kutlamalarla sevgisini babalarına göstermeye çalışıyor.

Google Haberlere Abone ol
Babalar günü nasıl ortaya çıktı? Babalar günü ne zaman 2021?
06.06.2021 11:27

Babalarını unutmak istemeyen ve onların mutlu anlarına şahit olmak isteyen çocukları, yılın en özel günleri arasında yer alan Babalar Gününü sabırlıkkla bekliyor. Her sene olduğu gibi bu senene de Babalar Günü büyük bir heyecan ve coşku ile kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN 2021?

Her yıl haziran ayında kutlanan Babalar Günü, haziran ayının üçüncü haftasına kutlanıyor. Babalar Günü bu yıl 20 Haziran 2021 Pazar tarihinde kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ TARİHİ NASIL VE NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

babalar günü

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Yorumlar