Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine'yi açıklamasından sonra yeni Bakanlar devir teslim töreniyle görevlerine resmen başlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine'yi açıklamasından sonra yeni Bakanlar devir teslim töreniyle görevlerine resmen başlıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, görevi Derya Yanık'tan devraldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’da görevi Fatih Dönmez'den devraldı.

Enerji Bakanlığı’nda devir teslim töreni gerçekleştirildi. Fatih Dönmez bakanlık görevini Alparslan Bayraktar’a teslim etti. Bayraktar, açıklama yaptığı sırada duygusal anlar yaşadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim zaferinin ardından yeni kabineyi açıkladı.

Bu kapsamda yeni isimlerin belli olması ile birlikte sıra görev teslimlerine geldi.

Dün 8 bakan için devir teslim töreni yapılırken, bugün de 7 bakan için tören düzenleniyor.

Böylelikle görev teslimleri tamamlanmış olacak.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Enerji Bakanlığı'nda da yaşanan değişimin ardından Fatih Dönmez, görevi Alparslan Bayraktar'a teslim etti.

Bayraktar, konuşma yaptığı sırada duygusal anlar yaşadı.

"BÜYÜK İMTİHANLARDAN SINAMALARDAN BAŞARIYLA GEÇTİK"

Açıklamalarından öne çıkanlar ise şu şekilde:

Madencilikte rekorla geçen bir dönem oldu. İhracatımızı 6,5 milyar dolara çıkarmış olduk. Cevherden mücevhere giden strateji belirleyerek katma değerli ürünlerin üretimini gerçekleştirmiş olduk. Bayrağı bugün kendisine teslim ediyorum. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Haklarını helal etmelerini istiyorum. Benden yana hakkım helal olsun. Aileme teşekkür ediyorum, fedakarlık yaptılar.

Birçok yapısal anlamda çok büyük dönüşüm gerçekleştirdik. Bir taraftan bakanımızın ifade ettiği gibi artan enerji talebini karşılarken diğer taraftan dışa bağımlılığı düşürmeye gayret ettik. Milli enerji ve maden politikasıyla piyasa hedeflerini ortaya koymuştuk. Enerji sektöründe yaşanan küresel enerji krizi, pandemi, ham madde fiyatları, daralan finansal piyasalar ve savaşla büyük imtihanlardan sınamalardan başarıyla geçtik. Yenilenebilirden nükleer enerjiye, madencilik sektörüne, elektrik doğal gaz altyapı projelerine kadar sizden devraldığımız bayrağı daha ileri taşımanın gayreti içinde olacağız. İnanıyorum ki bu sayesinde bölgesinde enerji alanında büyük aktör olan Türkiye'nin rolünü güçlü hale getireceğiz. Cumhurbaşkanımıza ortaya koyduğu Türkiye Yüzyılı vizyonu ve bize verdiği destekten dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Sayın Berat Albayrak ve Bakan Dönmez'e teşekkürlerimi sunuyorum.

BAKAN URALOĞLU GÖREVİ DEVRALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine'yi açıklamasından sonra yeni Bakanlar devir teslim töreniyle görevlerine resmen başlıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, görevi Adil Karaismailoğlu'ndan devraldı.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM YAPILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, görevi törenle Vedat Bilgin'den devraldı.

Bakan Bilgin'in açıklamaları şöyle:

Aktüel sorunlar hiç bitmeyecek. Gündelik siyasetin bir parçası. Sorun çözüldükçe yeni sorunlar üst üste geliyor. Yaklaşık 2 yılı geçtik. Çok büyük sorunların üstesinden geldik. Asgari ücretten vergi alınmasın, vergi dışı bırakılması, tüm ücretlilerin asgari ücret seviyesindeki gelirleri vergi dışı bırakıldı. Başkanlık sistemi bunları kolaylaştıran sistem. EYT meselesi vardı, 20 küsür yıllıktı. Sosyal politikalar kurulunda da bu meseleyi ele aldık. Araya pandemi girdi. Cumhurbaşkanımıza raporu ilettim. Onu da çözme fırsatı bulduk. Asgari ücretin maliyeti 90, EYT'nin 120 milyar liraydı. Türkiye'nin ekonomik bakımdan en zorlu döneminde bu tür sorunları çözmek kolay iş değildir. 3600 meselesi var, kamu çalışanlarının ek göstergesi 5 milyonu aşkın insanı kapsayacak şekilde genişletme fırsatı bulduk. Geçici işçileri geçici olmaktan çıkardık. Sözleşmeli personele kadro tahsisi yaptık. Bütün bunlar yaptığımız şeyleri saymakla bitmez. Cumhurbaşkanımızın yönetiminde en zor dönemde en son Meclis toplantısında geçici işçileri intikal ettirmiştik. Türkiye'de ekonomik ve sosyal gelişmeyi birlikte sağlamak esastır. Türkiye yüzde 4 büyüdü. Türkiye sanayiye dayanarak büyüyor. Sanayiye dayanarak gelişmesini sürdürüyor. İhracata dayalı büyüme modeli tercih edildi. Bu büyüme devam ederken emekçilerin bu büyümeden pay alması fevkalade önemli. Emekçilerin milli gelirden alan pay ilk defa yüzde 38'e çıktı. Toplu sözleşmelerin payı var. Bunun için Türkiye bunları bizim görevimizdi, biz yaptık. Cumhurbaşkanımız bir görev verdiğinde 1 kuruşa 1 dolara sahip çıkacaksın. Bu sorumlulukla göreve başladık. 31 milyon istihdam yaratmış bir ekonomi. Bunu sosyal politikalarla güçlendirerek ileriye bakacağız. Bizimle çalışan arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. 3 ayda 1,5 milyon EYT'liyi emekli ettik. Çok az insan kaldı, dosyaları birleştiriliyor.

Vedat Işıkhan'ın açıklamaları şöyle:

Kentsel dönüşüm için yeni düzenleme Kentsel dönüşüm için yeni düzenleme

Bugün burada nöbet değişimi yapıyoruz. Aziz milletimize ve devletimize hizmet etme fırsatı verdiği için Allah'a sonsuz hamd ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum. Bilgin bakanım göreve geldiğinden bu yana çok önemli işlere imza attı. Bakanımız öncülüğünde bakanlığın yaptıklarını anlatsak çok uzun sürecektir. Bundan sonra da kendisinden devraldığımız bayrağı cumhurbaşkanımız öncülüğünde Türkiye Yüzyılı vizyonuyla 21 yıldır olduğu gibi ülkemize ve milletimize hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Seçimde aziz milletimiz cumhurbaşkanımıza onun Türkiye Yüzyılı vizyonuna onay verdi. Tüm çalışanların yaşam kalitesi ve refahını artırmak en önemli görevimizdir. Çalışmalarımızı hem cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hem de kabine üyelerimizin, milletvekillerinin, STK'ların ve diğer paydaşların katkılarıyla işbirliğiyle sürdüreceğimizi özellikle ifade etmek isterim. Çalışanlarımızın haklarını koruyamaya devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı'na yakışacak şekilde memur, işçi, emekli, işverenlerimizi koruyacak anlayışla süreci yönetmek arzusundayız .