Bamsı Beyrek kimdir, mezarı nerede? Bamsı Beyrek kaç yaşında, nasıl öldü?

Bamsı Beyrek, Dede Korkut Kitabı'nın yanı sıra Türkçe, Azerice ve bazı Altay efsane ve masallarında yer alan bir kararkterle bilinir. Ancak aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında dönemin önemli isimleri arasında yer alan Bamsı Beyrek karakteri, Türk dizisi Diriliş: Ertuğrul ve devamı olan Kuruluş: Osman'da da her iki dizide de aynı oyuncu Nurettin Sönmez tarafından canlandırılmıştır. Peki Bamsı Beyrek kimdir, mezarı nerede? Bamsı Beyrek kaç yaşında, nasıl öldü?

Google Haberlere Abone ol
Bamsı Beyrek kimdir, mezarı nerede? Bamsı Beyrek kaç yaşında, nasıl öldü?
02.06.2021 22:04

BAMSI BEY KİMDİR? (BAMSI BEYREK)

Bamsı Beyrek Dede Korkut hikâyelerinde, Türk, Azerbaycan ve bazı Altay efsaneleri ile masallarında bahsedilen Türk kahraman. Bey Böyrek, Bay Bura, Bey Birye, Beğ Beyreg, Bey Beyrek, Bay Börek, Bağ Böğrek gibi adlarla da bilinmektedir. Atının adı Dengiboz veya Bengibozdur.

Bamsı Beyrek, hikâyelerdeki ana karakter olan Salur Kazan'ın en yakın arkadaşıdır. Ayrıca tüm Oğuz beyleri içinde en yakışıklı dört kişiden biridir. Bamsı Beyrek'in adına Dede Korkut hikâyeleri dışında da rastlanır.

Oğuzlar arasındaki iç savaşın anlatıldığı hikâyede, Bamsı Beyrek'in kaçırılmasından da bahsedilir.

İç Oğuz ve Dış Oğuz arasında düşmanlık başlamıştır. Bamsı Beyrek'in kendisi İç Oğuz'dan olup karısı Dış Oğuz'dandır. Dış Oğuz beyleri Beyrek'i yanlarına çağırıp kendilerini desteklemesini isterler. Beyrek ise İç Oğuz'un başındaki Salur Kazan'ın en yakın dostudur ve ona ihanet etmez. O zaman Aruz Koca sinirlenir ve Beyrek'i yaralar.

BAMSI BEY NE ZAMAN ÖLDÜ?

Tarihte Bamsı Bey'in ne zaman ve nasıl öldüğü ile ilgili bir kaynak bulunmuyor. Dizide ise Bamsı Bey cenk meydanında yaralanıyor ve ölüyor.

(BAMSI BEYREK) TÜRBESİ

Bayburt'un 2 km. doğusunda bulunan Erenli köyünün batısında , şehirden bakıldığında görülen bir tepe üzerindeki yapı Dede Korkut Hikayelerinde geçen en önemli kişilerden biri olan Bey Böyrek'e aittir .

NURETTİN SÖNMEZ KİMDİR?

Nurettin Sönmez 24 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Eğitimine İstanbul Üniversitesi Maden Mühendisliği'nde başlamış daha sonra ise Diyalog İletişimcilik Okulu ve Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde de devam etmiştir.

İlk defa Mavi Kelebekler adlı diziyle ekranların karşısına çıkan Nurettin Sönmez, daha sonra Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam'da ve Diriliş:Ertuğrul adlı dizide oynamıştır. Şu an Kuruluş Osman adlı dizide oynamaktadır.

Etiketler bamsı bamsı beyrek
Yorumlar