Yapılan yorumlar arasında Avrupa finans sektöründe SVB’nin çöküşü sonrası bir zincirleme etkininin sonucu olarak bir kargaşa içinde olduğu söylenirken Avrupa bankalarının da sorunlarla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyordu. Bugün ise Credit Suisse başta olmak üzere birçok banka hissesinde sert düşüşler görüldü. Söz konusu düşüşün münferit bir olay olmadığını söyleyen piyasa yorumcuları, bulaşma etkisi konusunda endişelerin yükseldiğini dile getiriyor. 

Credit Suisse hisseleri bugün %25 gibi ciddi bir düşüş görürken 2 isviçre frangının altındaki fiyatıyla tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi ve hisse için devre kesici uygulandı. Credit Suisse'in en büyük yatırımcısı olan Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy, yeni bir likidite çağrısı olması bankaya daha fazla fon aktarmayacaklarını söyleyerek endişelerin artmasına neden oldu. Al Khudairy, buna gerekçe olarak daha fazla fon aktarımının %10 payın üzerinde çıkacağını ve bunun bir düzenleme sorunu olacağını söyledi.  

Avrupa’da STOXX Europe 600 Bankacılık Endeksi de endişenin artmasıyla hızlanan satışlarla birlikte %6 düşüşle 144,74 seviyesine geriledi.

Avrupa endekslerinde de sert düşüşler söz konusu DAX ve FTSE 100, an itibarıyla %2,5 gerilerken CAC 40 ve Euro Stoxx 50’de kayıp %3’e ulaştı.

KAYNAK:Investing.com