ABD'li üst düzey diplomat, 7 Ekim'den bu yana Gazze'de devam eden İsrail-Hamas çatışmasına paralel olarak, işgal altındaki topraklarda artan şiddet olaylarına ilişkin küresel kaygılar yükselirken Ramallah'ta Abbas ile bir araya geldi.

İsrail Gazze'de evleri bombaladı: Çok sayıda kişi öldü İsrail Gazze'de evleri bombaladı: Çok sayıda kişi öldü

ÇATIŞMALARDAN BU YANA İLK ZİYARET

Çatışmaların başlamasından bu yana Blinken İsrail'e üç seyahat gerçekleştirdi ve çok sayıda Arap ülkesini ziyaret etti. Ancak bu, Blinken'ın  7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'ya yaptığı ilk ziyaret oldu. 

Güvenlik nedeniyle önceden duyurulmayan gezi, Blinken'in Cuma günü Ürdün ve İsrail'i ziyaret etmesinin ardından gerçekleşti.

Blinken'in Hamas'ın rakibi olan laik El Fetih partisinin lideri Abbas ile görüşmesi, Washington'un İsrail'e siyasi ve askeri destek verdiği bir döneme denk geldi.

ABD İsrail-Filistin çatışmasından tek çıkış yolunun iki devletli bir çözüm olduğunu savunuyor. Blinken kısa bir süre önce Filistin Yönetimi'nin şu anda Hamas tarafından yönetilen Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele alması gerektiğini söyledi.

ABD, çok sayıda  Avrupa ve Arap ülkesinin yanı sıra Birleşmiş Milletler de Gazze'deki gerilimin tırmanmasından endişe duyduklarını açıkladı.

Blinken, Orta Doğu turunda bombardıman altındaki yoğun nüfuslu Gazze Şeridi'nde sivilleri korumak ve yardım dağıtımını kolaylaştırmak için "insani molalar" verilmesini önerdi. 

Kaynak: NTV