Tolga Polat / TÜRKGÜN

Nuşirevan Elçi, CHP’nin içindeki ‘Kürdistan’ sevenlerden biri. Bunu dile getirmekten çekinmiyor. Üstelik geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Kemal Kılıçdaroğlu’nun da sözde ‘Kürdistan’dan rahatsız olmadığını ifade etmişti. Elçi, CHP Genel Merkezi’nde bir röportajda şu ifadeleri kaydetti: “Devletin yapısı değiştirilmeli, yerel yönetimlerin güçlendirilmeli, özerklik olabilir.” PKK’nın diliyle konuşan Nuşirevan Elçi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için ‘Kuzey Kürdistan’ dedi. PKK yayın organında çıkan röportajda Türkçe anlamlar sansürlendi. Elçi, etrafında PKK’yı lanetlemeyen, PKK’dan da rahatsız olmayan biri olarak biliniyor.

Yazıklar olsun

Rudaw üzerinden bölücü teröristlere mesaj göndermekten çekinmeyen Nuşirevan Elçi, “Amacımız ‘Kuzey Kürdistan’daki’ oyların artması, eskiden AK Parti’ye oy verenlerin bu sefer CHP’ye oy vereceği inancındayız” diye konuştu. Rudaw’ın Türkçe yayın yapan bölümünde ‘Kuzey Kürdistan’ anlamına gelen ifadeler, ‘Bölgede’ diyerek güncellendi. Elçi röportaj sırasında, CHP’ye katılma nedenini “CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu da onun yol arkadaşları da iktidara geldiklerinde bu sorunun çözüleceğine dair umut vadediyor” ifadesiyle açıkladı.

Türkiye’de yetkilerin dağıtılması gerektiğini söylemekten çekinmeyen, devletin yapısının da değişmesi gerektiğini belirten Elçi, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerektiği üzerindeki düşüncelerini ‘Özerklik’ olabilir diyerek ifade etti. Nuşirevan Elçi, “Tüm yetki ve imkânların tek bir yerde toplanması başından beri yanlış. Hem Kürtler için hem de diğer halklar için yetkilerin dağıtılması gerekiyor” dedi. Elçi ayrıca, Kılıçdaroğlu’nun, “Kürdistan lafından çok rahatsız oluyorum” demediğini, bunu kendisine sorduğunu, Kılıçdaroğlu’nun “Ben böyle bir şey demedim” diyerek cevapladığını belirtti. HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kime destek vereceğinin sorulması üzerine, “Bugün muhalefet içerisinde Türkiye’deki bu düzensizliği ortadan kaldıracak ve yaraşır bir sistem getirebilecek her kesim Kemal Bey aday olduğunda ona oy verecek” ifadeleriyle cevap veren Elçi, HDP’ye oy veren kişilerin Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermekten çekinmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

TÜRK BAYRAKLARINI INDIRTTI

 Skandal ifadelerin üzerinden çok geçmeden CHP Genel Merkezi’nde hünerlerini sergileyen Nuşirevan Elçi, röportaj vereceği yerdeki Türk bayrağını kaldırttı. Kırmızı-Beyaz’a alerjisi bulunan Elçi, partide HDP ile ilişkilerin güçlenmesine aracılık yapan biri konumunda. Sosyal medyadan tepkilerin yükselmesi üzerine CHP yönetiminden bazı kişilerin rahatsızlığını Kılıçdaroğlu’nu ilettiği, ancak Kılıçdaroğlu’nun seçimlere kadar iki tarafı da idare etmeye çalıştığı belirtiliyor.