İstanbul il genelinde kadın kuaförleri ve berberlerin pazar günü izin yapacağı belirlendi. Peki düğünü, nişanı olan vatandaşlar ne yapacak? Kuaförler, pazar günü için (Gelinbaşı, nişanbaşı, kınabaşı, sünnet düğünü 1.derece yakını) online izin evrağı alabilecek.

İstanbul Kadın Kuaförleri Manikürcüleri Odası Başkan Vekili Muzaffer Sarıkaya ve İstanbul Erkek Berberleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz pazar izinleriyle ilgili yeni detayları haberglobal.comt.tr'den Şifa Kaymak'a değerlendirdi.

"ASIL AMAÇ AİLE BİRLİĞİNİ KORUMAK"

İstanbul Kadın Kuaförleri Manikürcüleri Odası Başkan Vekili Muzaffer Sarıkaya açıklamasında "Pazar günleri kapanması devletin almış olduğu bir karardır. Haksız rekabet olmaması için herkesin aynı gün kapanmasını uygun görmüştür. Buna AVM'lerin içindeki kuaförlerde dahildir.  Asıl amacın aile birliğini sağlamak ve korumaktır. Oda olarak bizde kapanma hangi gün olsun diye anket üzerinden oylama yaptık. Yüzde 65 üzeri "pazar kapansın" dedi." şeklinde konuştu.

KUAFÖRLERDE PAZAR GÜNLERİ İÇİN ONLINE DÖNEM BAŞLIYOR

Sarıkaya pazar günü için online olarak izin evrağı alınabileceğini söyleyerek şunları söyledi:

Pazar günleri sadece gelin nişan saçı yapacak salonlara odamızın hazırlamış olduğu ve üyelerimize mesaj yoluyla atacağımız link üzerinden gerekli bilgileri girerek pazar iznini kolaylıkla alabileceklerdir. Bunun denetimini Kolluk Kuvvetleri sağlayacaktır. Odamız tarafından izin alan salonlara kontrol edilecektir. Yanıltıcı izin alanlar gerekli cezaya çarptırılacaktır

İstanbul Kadın Kuaförleri Manikürcüleri Odası Başkanı Ali Yatkın ise açıklamasında "İstanbul Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü yazısında 6585 sayılı Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 14. Maddesi gereğince berberler, kuaförler ve güzellik salonu işletmecileri mesleklerini icra eden işletmelerin hafta tatilinin İstanbul ilinde 01.01.2023 tarihi itibari ile Pazar günü olarak uygulanmasının İstanbul Valiliğinin 04.10 2022 tarih ve 78652441 sayılı onayı ile uygun görüldüğü belirtilmiştir." ifadelerini kullandı.

ERKEK BERBERLERİ ODASI BAŞKANI ŞÜKRÜ AKYÜZ: KARARI DESTEKLİYORUZ

Akyüz açıklamasında "Kadın kuaförlerinin aldığı karar, oy çokluğuyla alınan kararlar. Biz erkek kuaförleri olarak destekliyoruz. Bu karar aile bütünlüğünü korumayla ilgili olarak alındı. Kuaförlerin de bir özel hayatı var. Aileleriyle birlikte geçirmek istedikleri vakitler var. Biz zaten pazar günleri yapıyorduk. Erkek kuaförlerinin hafta içi talebi  hiç olmadı. Çünkü zaten sabah 8'de açılıp ve akşam 22'de kapanıyorlar. Kapanış saatleriyle ilgili de bir sıkıntı yaşamadık." ifadelerini kullandı.