YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Deprem acısının ortasında, depremin yaralarının sarıldığı bir seferberlik zamanında 6+HDP masasında tam bir koltuk kapma ve güç gösterisi yapma curcunası vardı. Meral Akşener’in masayı devirip kalkması sonucu, CHP-İP arasındaki sözler, yazılar ve görseller üzerinden başlayan kavga bunların deprem yaşamış Türkiye atmosferine saygısı olmadığını çok net göstermiştir.

Büyük deprem felaketinde on binlerce insanımız hayatını kaybetmiş ama bunların gürültüsü de, kavgası da koltuk için olmuştur. Ben Türk siyasetinde 5 güne sığdırılmış böyle bir rezaleti başka bir zamanda asla görmedim. Bunlar her rezaleti 5 günde millete gösterdiler.

Bir siyasi menfaatleri bozulacak oldu, CHP-İP taraftarları âdeta çıldırmış gibi birbirine girdi. Herkes bunları ittifak ortağı sanarken hepsinin içinden birbirine karşı kin ve nefret biriktirdiği ortaya çıktı.

CHP tarafı Meral Akşener’i para karşılığında masayı devirmekle suçladı. İP tarafı da Kılıçdaroğlu’nu "En uygun saray çalışanı 12. kez yine Kılıçdaroğlu" şeklinde iş birlikçi olmakla suçladı.

CHP tarafı “Sifonu çek. Gitsin” derken, İP tarafı da CHP’yi HDP kölesi olmakla suçladı. Daha ne hakaretler, ne suçlamalar var da burada yerim dar olduğu için yazamıyorum. Meral Akşener siyasi bir blöf yaptı. Herkes peşimden yalvarmaya gelir sandı. CHP ve diğer masa ortakları tarafından hiç beklemedikleri tepkiyle karşılaştı. Gelecek Partisi bile “Haysiyet fukaraları” diye seslendi bunlara…

Sonra bir baktık, İP tarafı kendi taraftarlarına ve CHP tarafına “N’olur sakin olalım” diye âdeta yalvarıyordu. Meral Akşener kimden akıl aldıysa bir oyun kurmayı denedi. Tutmayınca CHP’ye yalvarış moduna girdiler. Bunlara karşı ilk günlerde hiç taviz vermeyen Kemal Kılıçdaroğlu, bunların yalvarışını görüp sanırım acıdığından “Uyduruk bir gerekçeyle” bunları tekrar masaya kabul etti. Neymiş Ekrem ve Mansur ikilisi uygun bir zamanda cumhurbaşkanı yardımcısı olacakmış. Kim bunlar, ne özelliği var ki, bu iki isim için bunca hakaret ve küfür yedikten sonra masaya tekrar döndünüz?

Meral Akşener masaya döndü dönmesine ama suratından düşenin bin parça olduğunu tüm Türkiye gördü. Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı açıklanırken suratında büyük öfke ve nefret vardı. Tek alkışlamayan da Meral Akşener idi. Çünkü masaya döndükten sonra yine kavga ettikleri konuşuluyor. Bu kavgada çok ağır ifadelerin kullanıldığı da söyleniyor. Meral Akşener’in o surat ifadesinden zaten başka sonuç çıkmaz.

CHP-İP arasında artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Karşılıklı hakaret, küfür ve suçlamalar iki tarafında bilincinde büyük bir travma yaratmıştır.

CHP ve İP’in güvenilmez, 6’lı masanın millete verebileceği bir şey olmadığını herkes öğrenmiş oldu. FETÖ’cülerin tebrik kuyruğuna girdiği, HDP Eş Başkanı Mithat Sancar’ın “Kılıçdaroğlu'nu yüz yüze görüşme için genel merkezimize bekliyoruz. HDP üstüne düşeni yapacak” çağrısında bulunduğu Kemal Kılıçdaroğlu’ndan beklentisi olanlar bellidir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ihanet sicili zaten ortadadır ve bu süreçte tekrar tekrar bir daha görülecektir.

6’lı masa CHP-İP arasındaki kavgayla bitkisel hayata girmiştir. Seçimlere kadar böyle devam edecekler ve daha sonra da siyasi ötenazi yaşanacaktır.

 

Editör: Ferhat Erdemir