İsrail'in Gazze'deki katliamı 1 aydan fazla bir süredir aralıksız devam ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) kritik bir oylama yapıldı. BMGK, Gazze'de çatışmalara "acil ve uzatılmış ara verilmesi" istenen karar tasarısını görüştü. Karar tasarısı 15 üyeli BMGK'da kabul edildi.

Karar tasarısına 12 üye evet dedi. Evet diyen ülkeler arasında Fransa ve Çin de yer aldı. Rusya, ABD ve İngiltere farklı sebeplerle karar tasarısına iyimser kaldı.

Rusya: İsrail'in Hamas'ı gerekçe göstererek Filistin halkını toplu cezalandırması kabul edilemez Rusya: İsrail'in Hamas'ı gerekçe göstererek Filistin halkını toplu cezalandırması kabul edilemez

Tasarıya, Hamas ve Gazze'deki diğer grupların ellerindeki tüm rehineleri serbest bırakması yönündeki çağrı da girdi. BMGK'dan geçen tasarıyı Malta hazırladı. Veto edilen önceki metinlerde geçen "ateşkes" kelimesi yerine "acil ve uzatılmış" ara ifadesi tercih edildi.

Gazze'de ateşkes ilan edilmesi için bölgedeki sivil halk için hayati önem taşıyor. Ancak uzmanlar tasarının yaptırım gücünün olmadığını, İsrail üzerinde siyasi baskı oluşturabileceğini belirtiyor.