Bozkır Aslanı Celaleddin tarihte kimdir? Celaleddin Harzemşah'ın hayatı nasıl?

ATV ekranlarının yeni yapımı Bozkır Aslanı Celaleddin dizi cuma akşamları izleyicisi ile buluşuyor. Her bölümü ayrı bir heyecana sahne olan dizinin kahramanı Celaleddin hayat hikayesi merak ediliyor. Dizi severler, Bozkır Aslanı Celaleddin tarihte kimdir? Celaleddin Harzemşah'ın hayatı nasıl? sorularına yanıt arıyor.

Google Haberlere Abone ol
Bozkır Aslanı Celaleddin tarihte kimdir? Celaleddin Harzemşah'ın hayatı nasıl?
18.06.2021 21:41

Bozkır Aslanı Celaleddin dizisi bu akşam yeni bölümüyle seyircisinin karşısına çıkıyor.İlk bölümdem itibaren reytinglerde üst sıralarda yer alan dizinin sıkı takpçileri,  Celaleddin Harzemşah'ın hayatını nasıl olduğunu merak edilyor. Celaleddin Harzemşah'ın Moğallar'a karşı verdiği mücadelenin anlatan Bozkır Aslanı Celaleddin hakkındaki bilgiler haberde.

Türk Özbek ortak yapımı olan Bozkır Aslanı Celaleddin dizisinin yeni bölümünde heyecan zirvede. Başrolünde Emre Kıvılcım'ın yer aldığı dizi her cuma akşamı ekrana geliyor.

BOZKIR ARSLANI CELALEDDİN TARİHTE KİMDİR? CELALEDDİN HARZEMŞAH'IN HAYATI NASIL?

Celaleddin Harezmşah Mengüberti, Harezmşahlar Devleti'nin son hükümdarıdır. Alaaddin Muhammed'in ise oğludur. Annesi bir Hint cariyesi olan Ayçiçek Hatun'dur. Doğum tarihi bilinmemekte olup, asıl adı Mengüberti, Mengübirtî olarak bilinmektedir. Celaleddin ise kendisinin lakabıdır. Babasının yanında uzun seneler bulunmuş fakat Kıpçak asıllı bir anneden doğan kardeşi Uzlagşah veliaht tayin edilmiştir.

Babası Alaaddin Muhammed'in Cengiz Han tarafından mağlup edilip Aralık 1220 tarihinde Hazar Denizi'nde bir adada ölümünden önce veliaht tayin edilmesi üzerine Harezmşahlar Devleti hükümdarı olmuştur. Ancak kendinin Şah olarak anılmasına karşı çıkmış ve Sultan olarak anılmasını istemiştir. Celaleddin, bazı aile mensupları ve bazı devlet adamları ile beraber Hazar Denizi doğusunda bulunan Mangışlak Yarımadasına geçerek oradan Harezmşahlar Devleti'nin başkenti olan Ürgenç şehrine gitmişlerdir. Fakat çok geçmeden 1221'de Cengiz Han'ın oğulları Çağatay Han ve Ögeday Han komutanlığında büyük bir Moğol ordusu Ürgenç'i kuşatmaya almış ve şehri ele geçirip, yıkıp yakıp yerle bir etmiştir.

Ağustos 1231'de Dicle kıyısında Moğolların baskınına uğramışlardır. Ordusu dağılan Celaleddin Harzemşah, Meyyafarkin (Silvan) yöresindeki dağlara kaçmış ve orada uğradığı saldırıda hayatını kaybetmiştir. Ölümüyle, Harzemşahlar devleti de ortadan kalkmıştır.

BOZKIR ASANI CELALEDDİN DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Dünyayı kasıp kavuran Moğollara ilk mağlubiyeti tattıran ve onların yenilmezlik efsanesini yerle bir eden Celaleddin Harzemşah'ın hikayesini anlatan yapım, ATV ekranlarında yayınlanacak.Yapımı ve tasarımı Mehmet Bozdağ'a ait olan dizinin sanat yönetmenliğini Reza Himmeti, görüntü yönetmenliğini ise Efe Kubilay üstleniyor.Özbekistan'da büyük ilgi uyandıran uluslararası projenin, Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkede yayınlanması planlanıyor.

BOZKIR ASANI CELALEDDİN EMRE KIVILCUIM KİMDİR?

Emre Kıvılcım (d. 2 Eylül 1990, Malatya), Türk oyuncu.

2 Eylül 1990 Malatya doğumlu olan Emre Kıvılcım, on yaşına kadar memleketi olan Malatya’da yaşamış ve ardından yaşamını İstanbul’da sürdürmüştür. Aynı zamanda Kimya Mühendisi olan ünlü oyuncu, İş Güvenliği Uzmanlığı üzerine yüksek lisans yapmış ve oyunculuk ile ilgilenmeye başladıktan sonra mühendis olarak çalışmayı bırakmıştır. Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde burslu olarak bir süre oyunculuk eğitimi almış ve ilk defa kamera önüne Kanal 7 ekranlarında yayınlanmış olan “Zeytinyağlı Yiyemem Aman” isimli Televizyon filmi ile beraber geçmiştir.

Emre Kıvılcım, dizilerde yer almaya ise “Elif” isimli dizi ile birlikte başlamış ve bu dizide Selim karakterine hayat vermiştir. Dizi yurt dışında büyük ilgi görmüş, özellikle Asya ve Latin Amerika’da reyting rekorları kırmıştır. Uluslararası tanınırlığı bu diziyle başlayan Emre Kıvılcım, Endonezya’da LC Waikiki’nin marka yüzü olmuştur. Bu dizinin ardından ise 2018 yılında FOX TV'de yayınlanan “Adı Zehra” dizisinde yer almıştır.

2019 yılında Hakan Haksun’un yönettiği “Kim daha Mutlu” filminde “Kemal” karakterini canlandırmıştır.

2020 yılında Bozdağ Film tarafından yapılan “Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı” filminde “Akıncı Sungur” karakterini canlandırmıştır.

2021 yılında Bozdağ Film imzalı, yönetmeliğini Metin Günay'ın yaptığı, tarih ve kurgu türündeki Türk ve Özbek ortaklı televizyon dizisi “Mendirman Celaleddin” dizisinde Celâleddin Harezmşah karakterini canlandırmaktadır.

Yorumlar