Öte yandan orman yangını nedeniyle Çanakkale-Çan yolu tedbir amacıyla ulaşıma kapatıldı. Bölgeye sevk edilen ekipler, havadan ve karadan alevlere müdahale ediyor. Öte yandan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, "Çanakkale Kepez bölgesinde yaşanan orman yangını nedeniyle Çanakkale Boğazı gemi trafiği çift yön geçici olarak askıya alındı.

Çanakkale'deki yangın 12.30 sıralarında merkeze bağlı Kayadere köyüne yakın ormanlık alanda çıktı. Rüzgarın da etkisiyle yükselen alevlere, ekipler hem havadan hem de karadan müdahale ediyor. toplam bin 328 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 202 arazöz, 30 su tankeri ve 64 iş makinesi bölgeye sevk edildi. Rüzgarın etkili olduğu bölgede ekipler, yangını kontrol altına almak için yoğun mücadele veriyor. Yangın yerleşim yerlerini de tehdit ederken bölgeye yakın olan Kayadere köyü ile Damyeri mevkinin tedbir amaçlı boşaltıldığı ve vatandaşların yurtlara yerleştirildiği açıklandı. Çanakkale-Çan karayolu da trafiğe kapatıldı.

Ekran görüntüsü 2023-08-22 235916

23.30 THY, ÇANAKKALE-ANKARA SEFERİNİ YANGIN NEDENİYLE İPTAL ETTİ

Çanakkale’de devam eden orman yangını uçak seferini de iptal ettirdi. Türk Hava Yollarının yarın sabah 08.35’te Çanakkale Havalimanı'ndan Ankara seferi orman yangını nedeniyle iptal edildi.

22.35 YENİŞEHİR'DEKİ YANGIN YENİDEN BAŞLADI

Bilecik’te çıkan orman yangını Yenişehir ilçesindeki ormanlık alana sıçradı. Ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangın rüzgarın etkisiyle Hayriye köyü sınırlarında tekrar etkisini gösterdi.

22.21 BAKAN KOCA: 4 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından Çanakkale’de çıkan orman yangınına ilişkin, "Bugün saat 12.54te Çanakkale merkezde başlayan orman yangınında 4 kişi dumandan etkilenmiş olup, tedavileri devam etmektedir. Yangın sebebiyle 23 Ambulans ve 4 UMKE Timi ile toplam 85 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır. Çanakkale halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz" dedi. 

22.00 AFAD: 736 VATANDAŞIMIZ TEDBİR AMAÇLI TAHLİYE EDİLMİŞTİR

AFAD, Çanakkale'de devam eden orman yangınıyla son gelişmeleri sosyal medya hesabından duyurdu. Yapılan paylaşımda, "Damyeri mevkiinde meydana gelen orman yangını nedeniyle; Kayadere, Damyeri (Fevzi Çakmak Mahallesi), Yağcılar, Ulupınar, Belen, Kalabaklı, Aşağıokçular köylerinden 736 vatandaşımız tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Kızılcaören, Aşağıokçular ve Taşlıtarla köyleri için tahliye planları yapılmıştır. Sarıcaeli Köyü yaşlı bakım evinden 45 vatandaşımız tahliye edilerek Terzioğlu KYK yurduna yerleştirilmiştir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için, tüm gücümüz ve imkanlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Durmadan, yorulmadan" ifadelerine yer verildi.

21.35 AFAD'DAN YANGINLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

AFAD tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, Çanakkale’de devam eden orman yangınıyla alakalı son ayrıntılar kaydedildi. Açıklamaya göre bölgeye AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Milli Savunma Bakanlığı, belediyeler ve özel idarelerden toplam bin 328 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 202 arazöz, 30 su tankeri ve 64 iş makinesi sevk edildi.

Ekran görüntüsü 2023-08-22 235858

21.05 BAKANLIK AÇIKLADI: ÇANAKKALE BOĞAZI TEK YÖNLÜ TRAFİĞE AÇILACAK

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı: Çanakkale Boğazı gemi trafiği, kuzey-güney yönlü olarak saat 21.30’da başlayacak

Ekran görüntüsü 2023-08-22 235907

20.00 NENE HATUN ACİL DURUM MÜDAHALE GEMİSİ BÖLGEYE HAREKET ETTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, saatte 9600 metreküp su basabilen yatayda 150, dikeyde 70 metre su püskürten yangın söndürme sistemli “Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi”nin Kepez bölgesindeki yangına müdahale için bölgeye hareket ettiğini duyurdu.

Ekran görüntüsü 2023-08-22 235850

19.30 BAKAN YUMAKLI: 6 KÖY BOŞALTILDI

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, orman yangınlarıyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Yumaklı, "Bugün ülkemizde 29 yangın çıktı. Bunlardan 26’sı söndürüldü. 3 yangın devam ediyor. Bunlardan biri Çanakkale merkez, diğeri Bursa Yenişehir ve Bursa Karacabeyoğlu. Bunlardan en ağırı Çanakkale’deki yangınımız. Rüzgar o kadar şiddetli ki, arkadaşlarımızın çabalarının yetmediği durumlar oldu. Bütün güçlerimizi yerleşim yerlerimizi korumaya odaklamış durumdayız. Çanakkale şehir merkezini teğet geçer şekilde ilerliyor yangın. En kötü senaryoya karşı hazırlık yapılıyor. Devlet hastanesi ve üniversite teyakkuz halinde ama boşaltılmış değil. 6 köy boşaltıldı. Boşaltmaya hazır 3 köy var. Şu ana kadar can kaybı söz konusu değil. 8 uçak, 26 helikopter, 180 iş makinesi, 1100 personelle müdahale ediliyor. Orman teşkilatı valilik AFAD ve diğer kurumlar çalışıyorlar. Ben de bilgi verme işlemi sonrası Çanakkale'ye gideceğim, koordinasyonda yangın söndürme çalışmalarını yerine izleyeceğim.

Ekran görüntüsü 2023-08-22 235843

19.10 ÇANAKKALE BOĞAZI GEMİ TRAFİĞİ ÇİFT YÖN ASKIYA ALINDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, "Çanakkale Kepez bölgesinde yaşanan orman yangını nedeniyle Çanakkale Boğazı gemi trafiği, geçici olarak çift yönlü olarak askıya alındı" açıklamasını yaptı.

Ekran görüntüsü 2023-08-22 235832

ÇANAKKALE VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada Kayadere köyünün ardından Damyeri mevkinin tedbir amaçlı boşaltıldığı duyurulurken, yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşların da teyakkuzda olmalarının önemli olduğu belirtildi.

Çanakkale Valiliği, Damyeri mevkisinde çıkan orman yangını nedeniyle Kayadere köyünün ardından Ulupınar ve Belen köylerinin de boşaltılacağını duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada, "Kayadere köyü civarında devam eden orman yangınına orman ekiplerimiz havadan ve karadan müdahale etmektedir. Ulupınar ve Belen köyleri tedbir amaçlı boşaltılacak olup vatandaşlarımız Terzioğlu Kız Öğrenci Yurdu’nda misafir edilecektir. Rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın da teyakkuzda olmaları da önemlidir" denildi.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İlimiz merkez Kayadere köyü civarında devam eden orman yangınına orman ekiplerimiz havadan ve karadan müdahale etmektedir. Damyeri mevki tedbir amaçlı boşaltılacak olup vatandaşlarımız Terzioğlu kız öğrenci yurdunda misafir edilecektir. Rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın da teyakkuzda olmaları da önemlidir."

Ekran görüntüsü 2023-08-22 235819

CANLARINI ZOR KURTARDILAR

Yangın Kayadere köyü yakınlarında hayvanların bulunduğu ağıla doğru geldi. Bu sırada ağıl sahibi hayvanlarını kurtarmak için alevlerin arasında daldı.

Ağıl sahibinin oğlu, gelini babasına seslendi. Alevlerin içinden ağıl sahibi çıkmayınca panik olan aile gözyaşlarına hakim olamadı.

Ağıl sahibinin torunu araç içinde 'dede' diyerek ağlaması kameraya yansıdı. Bir süre sonra alevlerin arasından çıkan ağıl sahibi daha sonra oğlu, gelini ve torunu ile araçlarına binip, alevlerin olduğu bölgeden uzaklaştı. Yaşanan can pazarı ise kameraya yansıdı.

BURSA’DA ORMAN YANGINI

Bursa'da Yenişehir ilçesine bağlı Terziler Mahallesi ile Bilecik'in Osmaneli ilçesi Dereyörük Mahallesi arasında yer alan Kuzguncuk Balık Kaya mevkisindeki ormanda saat 15.30 sıralarında yangın çıktı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılırken, bölgeye ekipler sevk edildi. Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 2 helikopter ile havadan, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı arazözler ve Bilecik Belediyesi ile çevre ilçelerdeki itfaiye ekipleri de karadan yangına müdahale etti. Bölgeye ayrıca takviye helikopter ve yangın söndürme uçağı talep edildi.

Yerleşim yerine uzak bir noktada çıkan yangına, ekiplerin müdahalesi sürüyor.

BİLECİK'TE ÇIKAN ORMAN YANGININ DUMANI KENTİ KAPLADI

Bilecik'in Osmaneli ilçesine bağlı Dereyörük Köyü'nde çam ağacı kaplı ormanlık alanda henüz nedeni bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Yangının şiddeti ve rüzgarın etkisiyle dumanlar Bilecik kent merkezinden görüldü. Bölgeye itfaiye, Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler ve Vezirhan'da konuşlanan yangın söndürme helikopteri sevk edildi.

AMASYA KALESİ'NDE ORMANLIK ALANDA YANGIN

Amasya Kalesi'nde Yangın çıktı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine ekipler sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan alevlere ekipler müdahale ediyor. Dumanlar etrafa yayılırken ormanlık alanda çıkan yangın paniğe neden oldu.

Ekran görüntüsü 2023-08-22 235810

Bakan Yumaklı duyurdu: Yarın hesaplara yatırılacak Bakan Yumaklı duyurdu: Yarın hesaplara yatırılacak

AMASYA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Amasya Valiliği, Kale Yolu mevkisinde çıkan yangınla ilgili söndürme çalışmasının devam ettiğini açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada, “Bugün saat 16.28’de idaremiz Merkez ilçesi Nergiz Mahallesi Kale Yolu mevkisinde bulunan ağaçlık alanda Orman yangını meydana gelmesi üzerine AFAD Müdürlüğümüz koordinesinde ilgili tüm birimlerimiz olay yerine sevk edilmiş ve söndürme çalışmalarına ivedilikle başlanmıştır. İlk belirlemelere göre herhangi bir can kaybı ve yaralanan vatandaşımız bulunmamakta olup, söndürme çalışmaları ilgili birimlerimizin koordinesinde aralıksız devam etmektedir” denildi.