Peygamber Efendimiz (sav) tarafından da tüketimi tavsiye edilen çörek otu ezildiğinde içeriğinden çıkan yağ bin bir derde devadır. Tarihte en kutsal tohum ilan edilen çörek otu vücudu baştan sonra yenilediğini Prof. Dr. Canan Karatay bir kez daha hatırlattı. Kaşık kaşık çörek otu yağının tüketilmesini tavsiye eden Canan Karatay, tüketmeyenlerin evinden ilaç eksik olmayacağının altını çizdi.

 

Çörek otu yağı, soğuk sıkım elde edilir. Alternatif tıpta İbn-i Sina'dan İbrahim Saraçoğlu’na kadar bütün uzmanların şiddetle önerdiği besindir.

 

ÇÖREK OTU YAĞI NASIL TÜKETİLMELİ?

Uzmanlar çörek otunun akşam yatmadan önce tüketilmesini tavsiye eder. Bunun nedenlerinden biri çörek otu yağı uyku sırasında vücudun ihtiyacı olan tüm faydaları tek seferde karşılar.

Solunum yollarındaki bozuk mukoz oranını dengeleyerek. Üst solunum yolları hastalıklarına karşı boğazı ve akciğeri korur.

Alerjik tedavide tüm hücrelerin deforme olmasını engeller. Reaksiyon riskini azaltarak hücreleri hızla yeniler. İçeriğinde yüksek oranda antioksidan barındıran çörek otu yağı, kandaki toksinlenmeyi temizler. İltihabı azaltır.

Düzenli tüketildiğinde bağırsakları yumuşatarak sindirim sisteminin daha faydalı çalışmasını sağlar. Kabızlığın önüne geçer. Öte yandan hızlı kilo vermek isteyenler için çörek otu yağı uzun süre tok tutar. Metabolik sistemi hızlandırır. Kilo vermenize yardımcı olur.

Hücre dokusunu yenileyerek kanser riskini ortadan kaldırır. Kas ve kemikler içinde azalan sıvı oranını dengeler. Romatizmal sorunları giderir. İdrardaki iltihabı söküp atar. Mesane ve idrar yolunda taş kum oluşumunun önüne geçer. Düzenli kullanımına bağlı cilt lekelerini ortadan kaldırır.

Editör: Arda Erden