Biliyorsunuz; alakalı alakasız her konuda ChatGPT'ye soru sormak şu anda çok popüler bir davranış. Şimdi de yapay zekâya sporda tüm zamanların en iyileri soruldu. ChatGPT, sporda tüm zamanların en iyilerini (GOAT) belirledi ancak verdiği cevaplar bazı hayranları kızdıracak gibi görünüyor...

ChatGPT, son dönemde tartışmaların odağına yerleşen ve James'in Jordan'dan daha büyük bir basketbol oyuncusu olduğu yönündeki argümanı kökten reddetti. Verdiği cevapta LeBron James NBA GOAT'ı için ilk 7 aday arasında yer aldı ama tüm spor dallarını kapsayan en büyük sporcular arasında sadece Michael Jordan’ı gösterdi.

CHATGPT’YE ÇOK BASİT BİR SORU SORULDU: ‘TÜM ZAMANLARIN EN BÜYÜK SPORCUSU KİM?’

OpenAI'nin sohbet robotu, cevabın öznel olduğunu ve "spor, saha içi ve dışındaki etkileri, rekorları ve kişisel tercihler" dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olduğunu belirterek dolaylı bir cevap yolu seçti. ChatGPT Michael Jordan’ı tüm spor dallarında ön plana çıkarsa da yine de listeyi beş farklı spor dalında yaygın olarak sporun GOAT'ı olarak kabul edilen sporculara indirdi. ChatGPT’nin toplu cevabına katmadığı Formula 1’i ise biz ayrıca sorduk.

İşte ChatGPT’ye göre sporda tüm zamanların en iyileri:

Basketbolda Michael Jordan

Teniste Serena Williams

Atletizmde Usain Bolt

Futbolda Pele ya da Lionel Messi

Yüzmede Michael Phelps

Formula 1’de Lewis Hamilton

ChatGPT daha sonra seçimleri için verdiği cevabı şöyle tamamladı:

Bunun çok tartışılan bir konu olduğunu ve kesin bir cevabı olmadığını belirtmek önemli. Her sporcu kendi alanında olağanüstü performanslar sergilemiş ve bu da onları kendi tarzlarında ‘büyük’ yapmıştır.

Diğer NBA oyuncuları zaman zaman gündeme gelse de, gelmiş geçmiş en iyi NBA oyuncusu için en sık karşılaştırılan iki isim Michale Jordan ve LeBron James'tir. Bu karşılaştırma, Maradona - Pele ile birlikte tüm takım sporlarındaki en çekişmeli tartışmalardan biri.

Jordan'ı destekleyenler onun dominasyonuna, NBA finallerindeki 6-0'lık rekoruna ve oyunun ötesindeki küresel etkisine işaret ediyor. LeBron'u savunanlar ise onun çok yönlü yeteneklerine, basketbol IQ'suna ve NBA finallerine 10 kez gitmesine (4 şampiyonluk) işaret ediyor.

Özellilkle tüm sporun GOAT'ını sorunca, cevapta James olmadan sadece Jordan'dan bahsedilmesi bile aslında basketbol tartışmasına son veriyor. ChatGPT’ye göre Jordan, tüm sporcuların en iyisi olmaya adayken adı bile geçmeyen LeBron bu karşılaştırmayı nasıl kazanabilir ki?

Ayrıca ChatGPT'den NBA'deki tüm zamanların en iyi oyuncusunu seçmesi istendiğinde LeBron James 7 aday arasında yer aldı. Listede Jordan'ın yanı sıra Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson, Wilt Chamberlain, Bill Russell ve Kobe Bryant yer aldı.

ÖNEMLİ NOT: ChatGPT'nin Eylül 2021'den sonra gerçekleşen her şey için asgari düzeyde bilgi sahibi olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu sınırdan önceki zaman LeBron'un tüm şampiyonluklarını ve MVP ödüllerini içeriyor. Dahil edilmeyen tek önemli olay, LeBron'un Abdul-Jabbar'ı NBA'in tüm zamanların en skorer oyuncusu olarak geçmesi.

ChatGPT'nin yanıtı, 2019 Insider anketinde basketbolun GOAT'ı sorulan ABD’lilerin yanıtlarıyla da örtüşüyor. O zaman da çoğu kişi NBA'in GOAT'ı olarak Michael Jordan'ı seçmişti.

Futbolda Pele-Messi cevabını verdi, biz de ‘Pele mi Maradona mı?’ diye sorduk

ChatGPT’nin verdiği dikkat çeken bir diğer cevap ise konu futbol olduğunda yaptığı seçim. Birçok futbol taraftarı için Maradona, tüm zamanların en iyisi olarak kabul edilirken ChatGPT’nin Pele-Messi yanıtı tartışma yarattı.

Yapay zekâya ‘Pelé mi Maradona mı?’ diye sorduğumuzda ise şu cevabı verdi:

“Her iki oyuncunun da kariyeri olağanüstü ve spor üzerinde önemli bir etki bıraktılar. Maradona ve Pelé arasındaki seçim genellikle kişisel tercihlere bağlı. Bazıları Pelé'nin uzun ömürlü, tutarlı ve sayısız başarıyla dolu kariyerinin ona üstünlük sağladığını savunurken, diğerleri Maradona'nın eşsiz becerisi, yaratıcılığı ve oyun üzerindeki etkisini vurguluyor. Nihayetinde, tüm zamanların en iyi futbolcusu bireysel bir görüş meselesidir.”

Gördüğünüz gibi ChatGPT yanıtında açık kapı bırakıyor.

Yapay zekânın Formula 1 GOAT’ı ise Lewis Hamilton

GETTY IMAGES

Son olarak; verdiği ilk yanıta Formula 1 pilotlarını katmayan ChatGPT’ye direkt olarak “Formula 1'de tüm zamanların en iyi pilotu kim?” sorusunu yönelttik. Soruya verdiği yanıtta ‘en iyisi’ olarak belirtmese de 1’inci sıraya Lewis Hamilton’ı yerleştiren yapay zekâ 2’inci sıraya ise efsanevi Alman pilot Michael Schumacher'i koydu.

ChatGPT, Formula 1 sorusuna şu açıklamayı yaptı:

“Tüm zamanların en iyi Formula 1 pilotu tartışmasında sıklıkla gündeme gelen birkaç isim var:

Lewis Hamilton: Hamilton, Michael Schumacher'in pol pozisyonu sayısı ve toplam zaferleri de dahil olmak üzere birçok rekorunu egale etti ve aştı. Hızı, tutarlılığı ve baskı altında performans gösterme becerisiyle tanınıyor.

Göğsümüz kabardı! Ali Cengiz dünya şampiyonu Göğsümüz kabardı! Ali Cengiz dünya şampiyonu

Michael Schumacher: Schumacher, Hamilton bu rekorları egale edene kadar en çok Dünya Şampiyonluğu (7) ve en çok üst üste Dünya Şampiyonluğu (5) rekorlarını elinde tutuyordu. Schumacher, özellikle ıslak zeminde sürüş becerileri ve yarışın kritik anlarında hızlı turlar atma yeteneğiyle tanınıyor.

Ayrton Senna: Genellikle Formula 1 tarihinin en büyük pilotlarından biri olarak kabul edilen Senna, McLaren ile üç Dünya Şampiyonluğu kazandı. Alain Prost ile olan şiddetli rekabeti ve özellikle sıralama turlarındaki üstün hızıyla hatırlanıyor.

Juan Manuel Fangio: Fangio, Formula 1'in ilk on yılına hükmetti ve 1950'lerde beş Dünya Şampiyonluğu kazanarak 45 yılı aşkın bir süre boyunca ayakta kalan bir rekora imza attı. Fangio'nun 51 startta elde ettiği 24 galibiyet, Formula 1 tarihindeki en yüksek başarı oranı..”

ChatGPT’nin spor konusundaki cevapları tartışmalara neden olsa da baz aldığı dataların Eylül 2021’e kadar olduğunu göz önünde bulundurmak şart. Ve eğer gün gelir de ChatGPT güncel bilgilere göre cevap vermeye başlarsa aynı soruları tekrar sormakta yarar var.

Kaynak: Mashable Türkiye