İP Genel Başkanı Meral Akşener'in "yerel seçime her ilde kendi adaylarımızla gideceğiz" çıkışı CHP ile İP'in arasını açtı. İki partiden gelen "yolları açık olsun" açıklamaları ile restleşmeye dönüştü.

YOLUNUZ AÇIK OLSUN!

Gökçeada ve Bozcaada feribot hatlarında bazı seferler iptal edildi Gökçeada ve Bozcaada feribot hatlarında bazı seferler iptal edildi

YAKLAŞAN yerel seçimler öncesi CHP ile İP arasında ittifak tartışması, restleşmeye dönüştü. İP'nin, her ilde kendi adayı ile seçime girme kararına, CHP Sözcüsü Faik Öztrak, cevap verdi. Öztrak'ın "Madem kendi yollarında yürüyecekler, biz de onlara yolları açık olsun diyoruz. Gitmek isteyene de kal demeyiz, kendileri bilir" çıkışına İP Grup Başkanvekili Müsavvat Dervişoğlu, "Herkesin yolu açık ve aydınlık olsun. Hiç kimse İP'e yol haritası tanzim etmesin" karşılığı verdi.

KAYBEDİLEN SEÇİM BAŞARI DEĞİL

DERVİŞOĞLU, TBMM'de yaptığı basın toplantısında 2024'teki yerel seçimlerle ilgili çok net mesajlar paylaştı. CHP'nin seçimi başarı olarak değerlendirilmesini de eleştiren Dervişoğlu, "CHP kaybedilen bu seçimi başarı olarak tanımlamaya devam ediyor. Biz kaybedilen bir seçimi kazanım olarak görmüyoruz. Ruhunu yitiren kalbi ittifakın yeniden ruhunun canlandırılmasının mümkün olmayacağı kanaatine vardık" dedi.

İZMİR'DE ADAY KAVGASI

İP Genel Başkanı Meral Akşener yerel seçim için 'her yerde aday çıkaracağız' çıkışıyla birlikte İzmir'de adaylarının da Ümit Özlale olacağını duyurdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, İP'in İzmir'de Ümit Özlale'yi aday göstermesinin kendileri için 'kayıp' olmayacağını söyledi. İzmir'in sorunlarını sıralayan Özlale, "İP'in İzmir büyükşehir belediye başkanı adayıyım. İzmir sokaklarını arşınlamaya devam ediyorum" dedi.

İP’DEN CHP’YE ÇOK NET YEREL SEÇİM MESAJI: YOLUNUZ AÇIK OLSUN!

İYİ Parti lideri Meral Akşener, 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından masayı dağıttı. CHP’den gelen ittifak çağrısına da kapıyı kapattı. 26 Ağustos’ta “Hiçbir ilçe ve beldede işbirliği yapmayacağız” ifadesini kullandı. İP Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da CHP’ye çok net seçim mesajını yolladı. Dervişoğlu, "İttifak ruhunu kaybetti! Bir daha canlanamaz…" dedi.

Türkiye, tarihi seçimi geride bıraktı. Hüsranı yaşayan 8'li masan ise dağıldı. HDP'nin gizli ortak olduğu ittifak masasında yer alan İYİ Parti'nin ise oy oranında büyük düşüş yaşandı.

Bunun üzerine İYİ Parti Gelen Başkanı Meral Akşener, masayı tekrar dağıttı. 26 Ağustos'ta yaptığı konuşmada da parti olarak yerel seçimlere tek başına gireceklerini açıkladı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, TBMM'de yaptığı basın toplantısında 2024'teki yerel seçimlerle ilgili çok net mesajlar paylaştı.

2019'da kurulan ittifakın ruhunu kaybettiğini söyleyen İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, "Ancak o kalbi ittifak bir politik ittifaka dönüşerek ruhunu kaybetti. 2023 seçimleri de kazanılamayınca durumun yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacı hasıl oldu. Yanlış stratejiler, yapılan hatalar sebebiyle netice alınamadı" ifadelerini kullandı.

CHP'nin seçimi başarı olarak değerlendirilmesini de eleştiren Dervişoğlu, "CHP kaybedilen bu seçimi başarı olarak tanımlamaya devam ediyor. Biz kaybedilen bir seçimi kazanım olarak görmüyoruz ve değerlendirmemizi de buna göre yapıyoruz. Ruhunu yitiren kalbi ittifakın yeniden ruhunun canlandırılmasını mümkün olmayacağı kanaatine vardık" çıkışı yaptı.

İYİ Parti'nin 81 ilde kendi adayını çıkaracağını söyleyen Dervişoğlu, "Herkesin yolu açık olsun" çıkışı yaptı. Sözlerini şöyle sonlandırdı: Biz seçmenin iradesine ipotek koyacak değiliz. İsteyen istediği belediye başkanına oy verecektir. Etkin, yetkin adaylarımızı milletimizin önüne çıkaracağız.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Meral Akşener'in yerel seçim açıklamalarına "Yolları açık olsun, kendileri bilir" diye yanıt verdi.

YEREL SEÇİM KAVGASINDA YENİ PERDE

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yerel seçim için 'her yerde aday çıkaracağız' çıkışıyla birlikte İzmir'de adaylarının da Ümit Özlale olacağını duyurdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için çalışmalara başladığını da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile ilan eden Ümit Özlale, katıldığı bir televizyon programında da Tunç Soyer'e göndermede bulundu. İzmir'in sorunlarını sıralayan Özlale, "İYİ Parti'nin İzmir büyükşehir belediye başkanı adayıyım. İzmir sokaklarını arşınlamaya devam ediyorum" dedi.

14-28 Mayıs seçimleri sonrası birbirine düşen İYİ Parti ve CHP arasında karşılıklı yerel seçim restleşmeleri sürüyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener'in yerel seçim çıkışıyla birlikte gözler İzmir için aday ilan ettiği Ümit Özlale'ye çevrildi. Özlale, katıldığı bir televizyon programında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ'IN ÜZERİNİ ÇİZDİ

Meral Akşener geçtiğimiz günlerde, yerel seçimler için İstanbul ve Ankara'da kendi adayları ile gireceklerini dile getirdi. Meral Akşener, "Biz her yerde ayrı gireceğiz. Ankara dahil. İmamoğlu ve Yavaş'ın kaybetmesini göze alıyoruz. Belki bizimki seçilecek. Biz bu partiyi CHP'nin adaylarını seçtirmek için kurmadık" açıklamasını yaptı.

Meral Akşener, İzmir'de de CHP ile ortak aday çıkartmayacağını açık açık ilan etti. Ümit Özlale'nin ismini verdi. Akşener, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Ümit Özlale ile çalışıyoruz. Kendisi de aday olduğunu biliyor" dedi.

Akşener'in sözleri sonrası, İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale sosyal medya hesabından "İzmir Varsa Ümit Var" diyerek adaylık için açık mesaj verdi.

SOYER: BİZİM İÇİN KAYIP OLMAZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, İYİ Parti'nin İzmir'de Ümit Özlale'yi aday göstermesinin kendileri için 'kayıp' olmayacağını söyledi.

ÖZLALE'DEN RAKİBİ TUNÇ SOYER'E İLK GÖNDERME

Ümit Özlale katıldığı bir televizyon programında, rakibi Tunç Soyer'e ilk mesajını verdi. Özlale, "İYİ Parti'nin İzmir büyükşehir belediye başkanı adayıyım. Dünden itibaren bir İzmir milletvekili değil büyükşehir belediye başkanı adayı olarak İzmir sokaklarını arşınlamaya devam ediyorum. Aday olmak istediğimi sayın başkana ilettim. O da olumlu karşıladı" dedi.

İzmir'i daha iyi yöneteceğini belirten Özlale, İzmir'in sorunlarını sıraladı. Özlale, "İzmir'in giderek artan sorunları var. Bunlardan bir tanesi kentsel dönüşüm. İzmir'in yaşlanan yapı stoğu var. Giderek artan bir trafik problemi var." ifadelerini kullandı.

Özlale, "Kendimi, projelerimi ve donanımlarımı İzmir halkına anlatırsam buradan çıkacağıma inanıyorum. Bütün İzmir'in oyuna talibim. İttifakların içinde bulunduğu süreç bizi çok iyi bir yere götürmüyor." açıklamasında bulundu.

6'lı masanın seçimleri neden kaybettiğine de değinen Özlale, "Biz Millet İttifakı olarak neden kaybettik? Karar alma mekanizmalarında hatalar yapıldığı için. 6'lı Masa bir yerden sonra seçimi kazanacak değil de kaybedecek hareketleri yaptığı için biz seçimi kaybettik. Seçim sonrasında bütün seçmenlerde ciddi bir üzüntü, öfke ve ondan sonra bıkkınlık oluştu." dedi.